KAVKAZUVOD

OBSAH

MAPY

AUTOR

FOTOGRAFIE

OBJEDNAVKA

   

Autor

Ing. Lumír Pecold působí jako fotograf, výtvarník a nezávislý novinář. Publikuje časopisecky, v rozhlase i televizi. Samostatně napsal a nafotil knihy - Cesty do podzemí (z prostředí výzkumných výprav speleologů), Sever (expedice, dobrodružné výpravy i jen toulání evropským severem), Russland (v němčině vydal Bruckmann Mnichov). Společně s V.Tkáčem napsal rozsáhlou publikaci Památky UNESCO - Střední Evropa, kterou také ilustroval a pro kterou dělal celkovou grafickou úpravu. V roce 1997 šedesát jeho fotografií bylo otištěno v kalendáři "Památky UNESCO". Je také spoluatorem dvanácti televizních filmů o památkách UNESCO. Jako fotograf, řidič, průvodce a tlumočník se podílel na rozsáhlém projektu "Sowjetunion quer durch" pro Badenia Verlag. V roce 1996 a 97 fotografoval pro firmu INNOVA z USA. Jako fotograf a obrazový poradce působil v roce 1997 také pro softwarovou firmu Microsoft se sídlem v Seattlu. Jeho fotografie najdete také například v propagačních materiálech firem Gumotex, Kammsport, Meindl, Jansport, BayWa a řady dalších.

Ing. Lumír Pecold mimo prakticky celé Evropy procestoval také Kubu, USA včetně Aljašky, Kanadu a velkou část Asie. Během objevitelských výprav jeskyňářů pracoval ve společné expedici s Angličany v Picos de Europa ve Španělsku, několik let se podílel na výzkumech v Krymském krasu na Ukrajině, působil v druhé nejdelší jeskyni světa "Optimistická" na Ukrajině, zúčastnil se expedice při které byla objevena druhá nejhlubší propast na Zemi - propast Vjančeslava Panťuchina (Bzybský hřbet) v Gruzii.

V rámci expedicí působil řadu let na Kavkaze, kde vedl sportovní, přírodovědné a etnografické výpravy do Svanetie, Chevsuretie, Osetie, Dagestánu, Kabardino Balkárie a dalších míst. V Zakavkazsku působil v Gruzii, Arménii, Azerbajdžánu.

Během let procestoval prakticky všechny země bývalého Sovětského svazu, v zimě fotografoval pastevce sobů pod Uralem, na lyžích putoval po zamrzlém Bílém moři, na koních prošel Altaj.

S horolezci navštívil řadu světových velehor, s přírodovědci karibskou oblast a Turecko, stopem a pěšky zdolal sám poušť Gobi v Mongolsku, na plachetnici se plavil po Bajkalu či Jadranu, na raftech splouval divoké řeky, na kajacích se plavil průlivy Šarlotiných ostrovů v Kanadě či fotil medvědy na Aljašce.

Jeho poslední knihou je Kavkaz - průvodce tímto nádherným pohořím skýtajícím nepřeberné množství možností "outdoor" aktivit i výprav za poznáním a dobrodružstvím.