Hlavní stránka

Seznam památek UNESCO

Norsko
 
ALTA
   prehistorické skalní kresby vysoko za polárním kruhem.
 

BERGEN
   přístavní areál Bryggen připomíná důležitost města, které bylo členem hanzy.
 
Článek Bergen

ROROS
   bývalé hornické město, kde se až do roku 1977 těžila měď, má 80 původních dřevěných domů.
 

URNES
   dřevěný kostelík z 12. století je postaven tradiční metodou užívanou ve Skandinávii.
 
Článek Urnes

Vegaoyan - souostroví Vega (the Vega Archipelago) - 2004
  Shluk ostrovů kolem ostrova Vega leží nedaleko na jih od polárního kruhu a tvoří kulturní krajinu o rozloze 103 710 ha, z čehož pevnina tvoří 6 930 ha. Ostrovy podávají svědectví o skromném způsobu života v nehostinné krajině, založeném na rybaření a sběru kajčího peří. Jsou tu rybářské vesnice, mola, sklady, přístřeší pro hnízdění kajek, políčka, majáky. Jsou důkazy o osídlení již z doby kamenné. Již v 9. století se ostrovy staly významným dodavatelem kajčího peří, které bylo zdrojem až třetiny příjmů. Souostroví ilustruje, jak si rybáři a farmáři dokázali po 1 500 let uchovat přijatelné životní podmínky a také jaká byla role žen při sběru peří.
 

Lotyšsko
 
Geodetický oblouk Struve (2005)
  Řetězec triangulačních bodů, který se v délce 2 820 km táhne před 10 států od Hammerfestu v Norsku k Černému moři - Bělorusko, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Norsko, Moldavsko, Ruská federace, Švédsko, Ukrajina. Jsou to body, které v letech 1816 až 1855 zaměřil astronom Friedrich Georg Wilhelm Struve a které představují první přesné měření dlouhého segmentu poledníku. To pomohlo stanovit přesnou velikost a tvar naší planety a znamenalo významný krok v rozvoji zeměpisných věd a topografie. Jedná se o výjimečný příklad spolupráce vědců z různých zemí a zároveň o příklad spolupráce monarchů za vědeckým účelem. Původní oblouk tvořilo 258 hlavních trianglů s 265 staničními body. Do seznamu je zahrnuto 34 původních staničních bodů s rozdílným označením, např. díra vyvrtaná ve skále, železný kříž, navršená kupa kamenů nebo obelisky.
 Částečně také: Norsko
Článek Struveho poledníkové měření

Norsko
 
Geirangerfjord a Nærøyfjord (2005)
  Fjordy v jihozápadním Norsku se nacházejí 120 km od sebe a jsou součástí norské krajiny fjordů, která se táhne od Stavangeru na jihu až po Andalsnes, 500 km dál na severovýchod. Tyto dva fjordy, jež patří k nejdelším a nejhlubším na světě, se považují za typické a krajinně nejkrásnější. Fjordy jsou lemovány strmými skalami, jež se zvedají z Norského moře do výše 1 400 m a pod vodou sahají ještě dalších 500 m hluboko. Je tu bezpočet vodopádů, řeky, ledovcová jezera, ledovce, lesy a rozeklané hory, podmořské morény. Vyskytují se zde mořští savci.
 
Článek Fjordy
Článek Geiranger
Článek Geirangerfjord, Norsko - ze seznamu Světového dědictví UNESCO

Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 

Nefunguje-li nějaký odkaz či je něco nepřesně, dejte nám vědět, ať můžeme chybu co nejdříve odstranit.


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress