Hlavní stránka

Moskevský Novoděvičí hřbitov - ruský Slavín

(07.12.2006)

V těsném sousedství Novoděvičího, původně ženského monastýru, založeného roku 1524 Velikým knížetem moskevským Vasilijem III. otcem Ivana Hrozného, se nachází i Novoděvičí hřbitov.

Toto místo je pro vnímavého návštěvníka vpravdě ruským Slavínem. Jsou zde pochovány takové osobnosti jako například spisovatelé Gogol, Čechov, Tolstoj, Bulgakov, Fadějev, hudební skladatelé Šostakovič, Prokofjev, známý pěvec Šaljapin, dále Stanislavskij (etudy), Vachtangov, malíř krajinář Levitan, známý hlavně svými díly z horního Povolží - zajížděl tam pravidelně do krásného městečka Pljos na Volze, kde již před ním také tvoříval I. Repin (Burlaci na Volze).

Dále mají na Novoděvičím hřbitově hrob letečtí konstruktéři Tupolev a Iljušin, hudební virtuosové S. Rochtěr a D. Oistrach, básník Majakovskij, pedagog Makarenko a další. Ze státníků je zdejší hřbitov místem posledního odpočinku N. S. Chruščova a Kaganoviče, leží zde Stalinova žena N. S. Allilujeva. Kosmonaut G. Titov je zde rovněž pochován, stejně jako Gorbačovova žena Raisa.

Monumentální pomníky jsou ozdobeny neméně krásnými sochami a bustami předních sovětských a ruských sochařů. Co dodat? Vřele doporučuji návštěvu tohoto krásného místa při cestě do dodnes již skoro dvacetimiliónové Moskvy, největšího evropského velkoměsta.


 

Bohumír Krepčík
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress