Hlavní stránka

Kde hledat zelené srdce Německa?

(01.06.2005)

Biosférická rezervace Vessertal-Thüringer Wald patří k těm méně známým chráněným územím evropského a světového významu. Rozkládá se ve střední části pohoří Thüringer Wald (Durynský les) v nadmořské výšce 420-983 m, v oblasti, kde je převážně chladné a vlhké horské podnebí a téměř stoprocentní lesnatost.

Durynský les dominuje i na družicovém snímku jako rozsáhlé zalesněné pásmo a proto se tomuto území přezdívá také Zelené srdce Německa (Deutschlands grünes Herz). Lesy v Durynském lese jsou poměrně jednotvárné, převládají tu fádní smrkové monokultury. Jenom místy se na svazích udržely původní bučiny s jedlí, nejvíce právě v oblasti Vesssertal. Snahy o jejich zachování a záchranu původního genofondu jedle bílé vedly už v roce 1939 k vyhlášení největší durynské přírodní rezervace na ploše 1384 ha.

Pro svou komplexitu, velikost a reprezentativnost pro hercynská středoevropská pohoří bylo toto území v roce 1979 vybráno jako první německá biosférická rezervace UNESCO. Původní plocha rezervace se postupně rozšířila na dnešních 7000 ha. Počet jedlí, které se ještě v roce 1939 nacházely v relativně dobrém stavu, se ale pronikavě snížil. Lesníci a ochranáři dnes střeží a opečovávají asi 100 starých jedlových stromů, které slouží jako základ pro obnovu jedlových porostů - každoročně se jich zakládá několik hektarů. Kromě lesů, jež pokrývají asi 90 % území biosférické rezervace, se mozaikovitě na malých plochách vyskytují také horská rašeliniště a druhově pestré horské louky v údolích. Zatímco lesní plochy jsou převážně ve vlastnictví státu a jejich vývoj lze plánovitě usměrňovat, louky jakožto zemědělská půda zůstaly v soukromém vlastnictví. Jejich tradiční způsob obdělávání se ale v 60. letech minulého století přestal praktikovat, louky začaly pustnout a zarůstat. Teprve v 90. letech se podařilo zastavit proces jejich degradace a pustnutí a s nemalou státní dotací obnovit některé tradiční formy kosení a pasení. Biosférickou rezervací Vessertal, ale pouze její severní okrajovou zónou, prochází také nejslavnější a nejstarší dálková horská cesta v Německu - slavný Rennsteig Durynským lesem. Jádrové území rezervace je pro běžné návštěvníky z pochopitelných důvodů uzavřené.


 

Zdeněk Lipský
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress