Hlavní stránka

Čertův mlýn - Beskydy

(25.04.2004)

Čertův mlýn je nenápadný, lesem zarostlý vrch v hřebeni Moravskoslezských Beskyd. Zdálo by se, že je jako každý jiný, ale přeci se natolik vymyká, že je opředen řadou pověstí a mýtů.

Lidová tradice říká, že Čertův mlýn měl včetně strouhy postavit satanáš, kterému se zachtělo vzít si za manželku mladé děvče z okolí. Její matka se ale zdráhala dát dceru mysliveckému mládenci, za kterého byl čert přestrojen. Dala si tedy za podmínku, že postaví do 48 hodin na hoře nad chalupou fungující mlýn. Pekelníkovi se práce dařila, ale nakonec stejně zakokrhal kohout dříve, než vše dodělal. Zůstala po něm asi 100 metrů dlouhá a hluboká rýha na hoře, která dostala podle Čertova mlýna své jméno.

Čertův stůl

Na konci rýhy stojí čertův stůl. Vždyť kdo jiný by něco takového postavil? Kamenná deska stolu má úctyhodných 6,5 tuny, ale zdá se, že tato stavba přeci jen není pouze dílem přírody. Jedna z teorií praví, že jde o dávnou megalitickou památku podobnou dolmenům roztroušeným po celé Evropě.

Pro lidský původ hovoří nejen symetrie stolu, ale také to, že se v ose dolmenu nachází přesně vrchol Radhoště a z jeho dutiny bylo možné pozorovat o jarní a podzimní rovnodennosti západ slunce přímo nad Radhoštěm.

Čertův stůl - počítačová rekonstrukce jeho předpokládaného vzhledu v minulosti.

Počítačová rekonstrukce ukazuje jak asi mohl vypadat původní megalitický Čertův stůl a jakoby dává za pravdu těm, co tvrdí, že zdejší dolmen si nic nezadá ani s těmi nejslavnějšími kamennými stavbami z Anglie, Francie nebo Holandska.

Megality Stonehenge pro srovnání.

Dnes je okolí Čertova stolu zarostlé lesem, leží mimo stezku a v rezervaci, takže kamenných staveb si užijte raději u nedaleké studánky.

Zdá se, že potřeba klást kameny na sebe zůstala člověku dodnes.


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress