Hlavní stránka

Věže na Kavkaze

(20.03.2003)

Strohé a nepřístupné kamenné věže rozseté po úbočích celého Kavkazu poutaly na sebe pozornost cestovatelů i vědců odedávna. Zapomenutá údolí Severní Osetie, Chevsuretie, Dagestánu či Svanetie skrývají stovky věží a směle by mohla být předlohou pro ono anglické přísloví: "Můj dům – můj hrad".

Po dlouhou dobu převládalo přesvědčení, že kavkazské věže pocházejí ze středověku. Pramenilo především z toho, že nejstarší z nich nebyly vybudovány dříve než ve 14. století. Mohly se ovšem objevit na místě starších staveb, které bylo třeba obnovit. Kam až tedy sahá jejich historie?

Věže ve Svanetii - Mestia Věž v Adiši - Svanetie

Odpověď na tuto otázku by možná mohla poskytnout svědectví starověkých autorů, kteří hojně zaznamenali výskyt věžových staveb na tehdejší "barbarské" periférii antického světa.

Aul Tib v Severní Osetii Věžová pevnost v Šatili - Chevsuretie

Hekataios Milétský, žijící před dvaceti šesti stoletími, se zmiňuje o národě Mossyniků, žijícím na Kavkaze a budujícím dřevěné věže. Rovněž Xenofon žijící kolem roku 400 př. n. l. vypočítává řadu věžových obydlí, s nimiž se setkal na Kavkaze. Obývaly je podle něj bojovné národy Kolchů a Mossyniků. I v "Zeměpise", vzniklém v Řecku v roce 90 před n. l., jsou zmínky o obyvatelích vysokých věží na Kavkaze. Tento "Zeměpis" pravděpodobně sloužil jako školní učebnice, a tak lze s trochou nadsázky říci, že existence věžových obydlí na Kavkaze byla již pro antický svět běžným čítankovým faktem. I řada dalších autorů neopominula popsat věžové stavby na Kavkaze, a je tedy pravděpodobné, že zde existují již dva a půl tisíce let.

Průvodce Kavkazem


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress