Hlavní stránka

Vánoční svátky na ledu i na pláži aneb Oslavte Vánoce v cizině

(09.12.2016)

Blížící se vánoční svátky nejsou velkou událostí pouze pro Čechy. I obyvatelé jiných zemí a kontinentů Vánoce slaví, tradice a zvyky se ale v jednotlivých kulturách značně liší. Chcete si letos vyzkoušet Vánoce trochu jinak a poznat nové zvyklosti a pokrmy? Přinášíme vám tipy na několik destinací, které můžete o svátcích navštívit. Na své si přijde milovník vánočních tradic, sněhu i ten, kdo touží vyrazit za teplem.

Vánoce bez stresu si užijete v Itálii

Pokud se chcete vyhnout předvánočnímu stresu a shonu, ideální destinací je pro vás Itálie. Italové totiž Vánoce vnímají spíše jako období, kdy mají možnost setkat se se všemi blízkými a rodinou. Přehnanou výzdobou, úklidem nebo pečením se tak nestresují, často se dokonce obejdou i bez ozdobeného stromečku. Naopak tradiční jesličky k Vánocům v Itálii neodmyslitelně patří. Betlémy se v italských rodinách často dědí z generace na generaci. "Hlavním městem betlémů je italská Neapol. Nejrůznější varianty betlémů jsou zde k vidění už od začátku prosince. Na Štědrý den potom k ostatním postavám přibude Ježíšek," říká Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia. Třetí největší italské město navíc pro cestovatele nabízí i řadu dalších zajímavostí. Najdete zde hned několik historických hradů, královský palác i Národní archeologické muzeum. Z Neapole se navíc dostanete do Říma vlakem nebo autobusem zhruba za hodinu a půl. I mezi svátky tak můžete pohodlně navštívit hned několik italských měst.

Právě do Říma se v adventním období vyplatí vydat. V centru hlavního města totiž máte šanci nasát trochu vánoční atmosféry. Jedinečným zážitkem pro vás může být též půlnoční mše, která se koná přímo ve Vatikánu v chrámu svatého Petra. Právě půlnoční mše je totiž pro většinu obyvatel jihoevropského státu vrcholem Štědrého večera, K Vatikánu směřuje pozornost Italů i na Boží hod vánoční. Všichni totiž čekají na papežské požehnání Urbi et Orbi, které odstartuje ty pravé italské Vánoce.

V Británii si potrpí na tradice

Klasickou pompéznost a velkolepé oslavy se vším všudy naopak očekávejte ve Velké Británii. Nejdůležitějším dnem pro Brity je první svátek vánoční. Malé děti jsou už od rána zvědavé, co jim Otec Vánoc nadělil do rozvěšených punčoch, rodiče pak chystají bohatý oběd o několika chodech. Tradiční britská vánoční hostina se té české nepodobá ani trochu. Na stole najdete pečeného krocana s kaštanovou nádivkou, zeleninu, různé druhy omáček i párky ve slanině. 

Typický je také vánoční puding vyráběný z oříšků, rozinek a sušených švestek, který je často doplněn o brandy. Po vydatném obědě pak většina Britů sleduje tradiční vánoční projev královny Alžběty II., bez kterého si svátky neumí představit.

Opravdovou vánoční atmosféru si však v Británii můžete užít i jako turisté. V Londýně je centrem všeho dění Oxford Street, kde se mezi svátky hemží lidé shánějící poslední dárky i nejrůznější trhovci. Jedinečným zážitkem je pak návštěva Trafalgar Square, právě zde se celý advent rozsvěcí největší vánoční strom, jež do města každoročně putuje až z Norska. Sváteční večeři v britském stylu si můžete vychutnat například na tržišti ve Smithfieldu. Zde seženete pečeného krocana i tradiční puding.

Severské státy o svátcích rozzáří tisíce svíček

Skutečné bílé Vánoce se v tuzemsku stávají spíše raritou. Pokud si tak chcete užít pravou zimní atmosféru Vánoc, vyrazte do Skandinávie. Nejdůležitějším svátečním momentem je pro seveřany Štědrý večer, dárky však v každém státě nosí někdo jiný. Finským dětem naděluje skřítek Ukko, kterého doprovázejí malí skřítkové. Pomoc roztomilých trpaslíků využívá dle pověstí i stařeček Jultomten, jenž naděluje ve Švédsku. V Norsku pak děti každý rok vyhlížejí nadílku od milého skřítka Misena. 

Přestože je nadílka v severských státech úkolem pro rozličné skřítky, sever kontinentu se často označuje za domov Santa Clause. O tom, odkud přesně Santa pochází, vedou jednotlivé státy spory. Například ve Finském městečku Rovaniemi poblíž polárního kruhu tak můžete navštívit Santovu rodnou vesničku. "Výlet za polární kruh se vyplatí nejen kvůli návštěvě Santova domku, v této oblasti totiž můžete být svědky polární záře. Atrakcí pro děti i dospělé pak může být i ubytování v ledovém hotelu nebo svezení se psím spřežením. Cesta z Helsinek k polárnímu kruhu letadlem přitom trvá jen zhruba hodinu," uvádí Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která nabízí zájezdy do všech severských zemí.

I když se některé detaily v jednotlivých severských státech liší, prastaré tradice zůstávají stejné. Hlavním symbolem Vánoc je ve Skandinávii již dlouhá léta slaměný kozel zvaný julbock, na něhož narazíte ve všech domácnostech, obchodech i veřejných místech. Raritou je například 15 metrů vysoký julbock, kterého každoročně stavějí ve městě Gävle nedaleko Stockholmu. Typické pro celou Skandinávii je také velké množství svíček a luceren, které v období polární noci osvětlují domy i ulice. Podobné je rovněž složení skandinávské štědrovečerní tabule. Na stole najdete tradiční vánoční šunku, masové kuličky, ryby, ale i sobí maso.

V Africe si užijete ozdobené palmy i večeři na pláži

V Africe žije více než 350 milionů křesťanů, i na tomto kontinentu se proto vánoční svátky slaví. V období Vánoc tu však panuje parné léto, Štědrý den tak můžete strávit v plavkách a povečeřet pod širým nebem."Africké pláže jsou vyhlášené svým jemným pískem, pouze v Jihoafrické republice se například nachází více než dvě desítky pláží, které získaly prestižní ocenění Modré vlajky označující nejlepší pláže světa," dodává Michal Tůma z cestovní agentury Invia. 

Zvyky a tradice se v jednotlivých afrických zemích výrazně liší. Zatímco v Jihoafrické republice věří na Santu Clause a převládají zde podobné zvyklosti jako ve Velké Británii, v Libérii naděluje dárky ďábel na chůdách. V Zimbabwe vás zase pohostí tradičním chlebem s marmeládou. Ve většině afrických zemí jsou však Vánoce stále spíše duchovními svátky. Místní obyvatelé se tak vydávají na pravidelné bohoslužby, pořádají sbírky na chudé a užívají si v rodinném kruhu. Obdarovávání tak není pro často chudé obyvatele afrických států to hlavní. Dárky dostávají většinou pouze děti, kterým se nadělují zejména praktické věci a pomůcky do školy.


 

Lenka Romportlová

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress