Hlavní stránka

Kancelář na chatě či u moře: Praktický návod, jak pracovat na cestách

(25.06.2015)

Nemusíte být nutně digitální nomádi, kteří vyráží pracovat do exotických destinací, zatímco si svoji kancelář vozí neustále při sobě, aby se vám hodilo několik chytrých tipů pro práci i zábavu na cestách.

Nebaví vás v letním počasí sedět v kanceláři? Tak vyrazte pracovat ven - na terasu, do parku, na chalupu a třeba i dál - na pláže dalekých zemí. Pokud si při své práci vystačíte s telefonem, notebookem a internetem, máte vyhráno a nic vás (snad kromě přísného šéfa) nemůže zastavit.

Aby vám nedošla šťáva

Základním předpokladem pro práci mimo kancelář je dostatečný přísun energie z akumulátorů, pohánějících vaše pracovní nástroje. Smartphony a tablety mají dnes sice nekonečné množství funkcí, ale málokdy vydrží na svoji baterii pracovat celý den a je přitom jedno, jestli intenzivně telefonujete, surfujete po internetu, přehráváte si videa nebo třeba fotíte. Naštěstí existuje snadná pomoc v podobě přenosných akumulátorů, nazývaných powerbanky. 

Přenosný akumulátor se vejde do každé tašky nebo batohu a v závislosti na své kapacitě dokáže jednou či dokonce vícekrát dobít baterii telefonu nebo tabletu. Powerbanky existují v nespočetném množství variant co do kapacity, která přímo souvisí s rozměry, hmotností i designu. "Vždy volte akumulátor s kapacitou vyšší, než má baterie zařízení, které z něj budete dobíjet. Důležité je to především u tabletů, které mají výrazně vyšší spotřebu energie, než telefony," vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu Batteryshop.cz a doporučuje například externí baterii T6 power ME III, která dovoluje nabíjet dva přístroje zároveň. tento záložní zdroj je schopen až 8 krát nabít baterii chytrého telefonu.

Vysokou spotřebu mají i notebooky, které proto nelze dobíjet z externích akumulátorů. Řešení pro prodloužení jejich výdrže na cestách ale samozřejmě existuje. Můžete si totiž pořídit náhradní baterii a v případě potřeby ji v notebooku vyměnit. Tuto možnost ovšem nabízejí spíše profesionální notebooky, než designové ultratenké přenosné počítače, takzvané ultrabooky. Výdrž moderních notebooků při práci na akumulátor se ale výrazně prodloužila, takže asi nebudete mít problém pokrýt s nimi běžnou pracovní dobu. "Při výrazném poklesu kapacity lze vyměnit i akumulátory vestavěné v noteboocích, ale to už je práce pro servis. Každý šikovnější uživatel si ovšem velmi snadno vymění třeba dosluhující akumulátor v bezdrátové klávesnici nebo myši," dodává Radim Tlapák, z internetového obchodu Batteryshop.cz.

Stále on-line

Při práci venku se samozřejmě neobejdete bez připojení k internetu. Zajistit si jej můžete prostřednictvím mobilního telefonu, ale daleko praktičtější jsou přenosné 3G/4G modemy. Jde o kompaktní zařízení, do kterých se vkládá SIM karta s aktivovaným tarifem pro mobilní data. Modem se připojí k internetu prostřednictvím mobilní sítě a vytvoří vlastní Wi-Fi síť. 

K této síti pak můžete připojit svůj notebook, tablet i mobilní telefon. Přenosný modem má vlastní baterii, která jej udrží v provozu celý den. Může se vám hodit i v zahraničí, kde do něj můžete vložit SIM kartu některého z místních operátorů a používat jej k surfování, zálohování fotek nebo třeba i k bezplatnému telefonování po internetu. "V případě, že zákazník často navštěvuje zahraničí, doporučujeme mu investici do SIM karty s výhodným předplaceným internetem. Pokud zákazník nenavštěvuje cizí země pravidelně, je pro něj výhodnější jednorázové dokoupení objemu dat dle potřeby," vysvětlil Pavel Černoch, jednatel společnosti Tarifomat, která srovnává nabídky všech mobilních operátorů fungujících na území ČR.

Pozor na data

Že můžeme i mimo kancelář přistupovat ke své poštovní schránce dnes považujeme za naprostou samozřejmost. Díky moderním technologiím, je ovšem možné třeba i pokračovat v práci na dokumentech nebo diskutovat s kolegy - třeba i bez počítače, prostřednictvím tabletu či mobilního telefonu. Tyto takzvané cloudové aplikace a služby jsou připraveny na to, že k nim budeme přistupovat odkudkoli na světě a z jakéhokoli zařízení, které máme právě při ruce, tedy třeba i z počítače v hotelové hale nebo v internetové kavárně. Vše co potřebujeme je připojení k internetu.

Cloudové služby nám pomohou i v dalších situacích, typicky s odkládáním pořízených fotek, videozáběrů z našich fotoaparátů a mobilů. "Především na cestách je velmi důležité, abychom všechna pořízená data, zvláště fotky a videa, rovnou odesílali do internetového úložiště. Mají pro nás totiž často vyšší hodnotu, než telefon či fotoaparát, který můžeme při cestování snadno ztratit nebo rozbít," říká Zdeněk Malčánek, Technology Consultant ve společnosti Servodata, která je specialista na cloudové aplikace a služby. Právě cloudové služby přidávají poslední, ale ze všech nejvíce potřebný, dílek skládačky nezbytné výbavy pro práci mimo kancelář.


 

Markéta Kohoutková

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
00:54 29.08.
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress