Hlavní stránka

Respektujme se navzájem, zní z Českého ráje

(07.05.2012)

Předpolí hradu Valdštejna v Českém ráji jako ideální místo pro prezentaci nového celorepublikového projektu si vybrala Česká Mountainbiková Asociace s partnery. "Přicházíme s aktivitou, která by měla předcházet konfliktům na turistických stezkách, které současně využívají pěší i cyklisté. Nechceme jít cestou represí a třeba cyklistům na některá místa zakazovat vjezd, naší snahou je, aby se obě skupiny navzájem respektovaly," uvedl Václav Volráb, předseda mountainbikové asociace. Vedle této organizace se na projektu podílejí výrobce jízdních kol Amulet Bicycles, Pivovar Rohozec, Klub Českých turistů a Sdružení Český ráj.

"Český ráj jsme si vybrali jako jednu z nejvyhledávanějších lokalit v České republice, do které rádi jezdí pěší turisté a cyklisté. Zde projekt ověříme v praxi a poté ho rozšíříme do celé republiky," přiblížil Jan Hataš z firmy Amulet. Iniciativa podle něho spočívá v psaném kodexu terénního cyklisty, na jednotlivých místech regionu budou umístěny tabulky s výzvou jak pro pěší, tak i pro cyklisty, aby se vzájemně respektovali i s pravidly, jak se k sobě navzájem chovat.

Instalace první tabulky

Instalace první tabulky

Pivo z Pivovaru Rohozec je v Českém ráji využito nejen jako zdroj osvěžení, ale především z toho důvodu, že síť hospod, hospůdek a stánků s občerstvením, kde se točí právě Rohozec, je v regionu poměrně velká. "Myslím, že propojení těchto aktivit s našimi hospůdkami je ideální. Většinou mají otevřeno sedm dnů v týdnu, fungují zejména o víkendech, kdy bývají stezky v Českém ráji plné turistů. Jsou ideálním místem, kde se obě skupiny setkávají a mohou si navzájem věci vyříkat. Mně jako aktivnímu cyklistovi se též líbí, že některé takové hospůdky, zapojené do systému, budou vybaveny servisním záchranným balíčkem. V případě menší poruchy půjde kolo na místě opravit a pokračovat v cestě," zdůvodnil fungování Pivovaru Rohozec v tomto projektu jeho ředitel František Jungmann. 

V první fázi je do projektu zapojena asi čtyřicítka hospod a hospůdek, mj. na Valdštejně, na Vidláku, v Sedmihorkách, v Krčkovicích, na Vyskři, ve Všeni, v Besedicích, Koberovech, turnovská Zrcadlová koza ad.

Občerstvení Valdštejn

Občerstvení Valdštejn

"Jsme rádi, že pro pilotní projekt byl vybrán právě Český ráj. Především v centrální oblasti dochází v sezóně opravdu k velké kumulaci pěších a cyklistů. Ani my nejsme pro cestu zákazů, ale spíš se snažit návštěvníky vychovávat k vzájemnému respektu. V rámci našich aktivit můžeme pomoci s informovaností o tomto projektu, pravidlech pro pohyb na stezkách a o dalších službách pro cyklisty," doplnil Jiří Lukeš, ředitel Sdružení Český ráj. "V Českém ráji v nedávné minulosti fungovala pro cyklisty síť servisních středisek Technické pomoci cyklistům, kterou bychom chtěli opět oživit. Velmi vítám vznik dalších servisních míst ve formě záchranných balíčků, my se budeme snažit tuto síť propojit a zázemí pro cyklisty tak ještě zlepšit."

KODEX TERÉNNÍHO CYKLISTY
V přírodě nejsme sami. Abychom v přírodě nekazili pěkné zážitky ostatním a ostatní je nekazili nám, ČeMBA propaguje dodržování Kodexu terénního cyklisty. Podstatou je zodpovědnost a ohleduplnost k přírodě, lidem i majetku.
1. Jezdi pouze po povolených cestách.
Jestliže je cesta legálně označena jako zakázaná, nepoužívej ji.
2. Nezanechávej stopy
Přizpůsob styl jízdy povrchu cesty tak, abys jej nepoškozoval. Jezdi jen po existujících cestách, nevytvářej nové. Nejezdi smykem. Nezanechávej po sobě odpadky - co si si do lesa přivezl, také odvez.
3. Ovládej své kolo
Jezdi tak, abys dokázal zastavit na viditelnou vzdálenost. Všude můžeš někoho nebo něco potkat. Nepřeceňuj svou technickou a fyzickou zdatnost.
4. Dávej přednost ostatním
Upozorni ostatní, že kolem nich projíždíš. Při míjení dostatečně zpomal a je-li to z hlediska bezpečnosti nezbytné, zastav. Buď vstřícný a přátelský. Při míjení koní respektuj pokyny jezdce.
5. Buď ohleduplný ke zvířatům, rostlinám a majetku
Neplaš zvířata a dávej jim dostatek prostoru k úniku. Nenič rostliny. Nepoškozuj přírodní útvary a soukromý majetek. Zavírej brány ohrad. Nepoškozuj zemědělské kultury, zvláště před sklizní.
6. Jednej s rozmyslem
Jezdi s takovým vybavením, abys byl soběstačný. Předvídej nebezpečné situace a změny počasí. Používej přilbu.
7. Poslední, ale zlaté a nejdůležitější pravidlo
Zpomal, usměj se, pozdrav, jsi vyslancem našeho sportu!
(Zdroj: www.cemba.eu)

DALŠÍ SLUŽBY CYKLISTŮM V ČESKÉM RÁJI

K dispozici je v regionu síť záchytných bodů s označením "Technická pomoc cyklistům", která představuje službu pro všechny cyklistické návštěvníky regionu. Má za úkol na vybraných a označených místech nabídnout pro cyklisty v nouzi možnost zakoupení drobných náhradních dílů a provést základní servisní úkony. Každý si tak může kolo svépomocí opravit a dále pokračovat v cestě.

Kde tyto body najdete?

Bělá u Staré Paky - Hostinec U dubu, Benešov u Semil - Restaurace Podmošnou, Besedice - Občerstvení U parkoviště, Bozkov - Turistické informační středisko, Kozákov - Turistická chata - kiosek, Malá Skála - Restaurace Sokolovna, Sedmihorky - recepce autocampingu, Spálov - restaurace Pod Spálovem, Stružinec - Pohostinství U Toníka. Partnerem a zakladatelem služby je firma BC sport Semily (www.bcsport.cz).

Další servisní místa vznikají z iniciativy společnosti Amulet Bicycles a Pivovaru Rohozec. Tzv. Cyklo Servis Point místa budou v roce 2012 rozmístěna v restauracích (nabízejících pivo Rohozec) v následujících místech: Kozákov - restaurace, kiosek, Restaurace Zrcadlová koza, Valdštejn - restaurace u hradu, Vidlák - restaurace, Žehrov, Kiosek U rybníka. Do budoucna by se oba systémy servisních míst měly v zájmu cyklistů propojit v jednu fungující síť.

Sdružení Český ráj ve spolupráci s partnery chce pomoci i dalšímu zkvalitňování služeb pro cyklisty. Mj. se jedná ve spolupráci s Nadací Partnerství o navýšení počtu objektů certifikovaných v systému "Cyklisté vítáni". Výzva k provozovatelům služeb (ubytovací, stravovací) a turistických cílů: Zájemci o získání certifikace "Cyklisté vítání" se mohou obrátit na pracovníky Sdružení Český ráj, kteří jim podají informace o podmínkách certifikace a zprostředkují zařazení do systému.


 

Lucie Rakoušová

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress