Hlavní stránka

Unter den Linden, Berlín

(30.07.2009)

"Dokud budou v Unter den Linden kvést lípy, bude Berlín Berlínem," zpívá v jedné své písni Marlene Dietrich o této mondénní třídě.

Když v roce 1647 nechal Velký kurfiřt - Fridrich Vilém osázet cestu od zámku, který byl královskou městskou rezidencí do Tiergartenu šesti řadami lip, dal tím základ pro vznik nádherného bulváru, který byl po dlouhou dobu nejznámějším kulturním centrem Berlína. A o svůj věhlas nepřišla tato ulice ani dnes.

Braniborská brána

Vede od Braniborské brány postavené v letech 1788-1791 až k mostu Schlossbrücke starým srdcem města. Luxusní třída "Pod Lipami" patří stále k těm nejprestižnějším berlínským adresám. Sídlí tu například ruské velvyslanectví v obrovském sídle ve stylu stalinské architektury. Byla to první budova postavená na Unter den Linden po 2. světové válce.

Humboldtova univerzita

Stojí tu také nejstarší a nejuznávanější berlínská Humboldtova univerzita založená v roce 1890. Studovalo na ní postupně 29 nositelů Nobelovy ceny včetně Alberta Einsteina.

Unter den Linden

Najdete tu také Deutsches Historisches Museum - největší historické muzeum v zemi, po opravách znovu otevřené v roce 2002. Neoklasicistní budova Státní opery byla postavena v letech 1741-73 a je to vůbec první volně stojící operní scéna. Neue Wache je zase ústřední německý památník všem obětem války.

Unter den Linden

Lokalita kolem Unter den Linden se pyšní nejvyšší koncentrací historických budov v Berlíně. Architektu Schinkelovi se tu podařilo obdivuhodně sladit nejrůznější stavby i jejich stavební styly v jednotný estetický celek. Počátkem 18. století i díky královské podpoře se tak z této ulice stala výstavní třída s mnoha zajímavými stavbami.

Unter den Linden


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress