Velký obrazový průvodce

Slavnosti a rituály

"Pořád se něco děje" – mohlo by snad být motem tohoto průvodce po evropských svátcích, oslavách a rituálech, uchovávaných mnohdy po celá staletí. Každý rok od ledna do prosince se v Evropě stále něco děje. Svátky, oslavy, nejrůznější slavnosti a rituály provázejí člověka odedávna. Pohanské rituály se v běhu času měnily na náboženské a ty zase mnohde zlidověly tak, že se jejich původ už ani nedá vystopovat. Jinde se zase rozhodli připomenout nějakou slavnou událost ze své historie nebo uspořádat slavnost jako chválu starého řemesla, přípravy jídla či dobrého pití.

Kniha není pouhým kompilátem nashromážděných informací z turistických průvodců, ale je především výpovědí člověka, který na všech popisovaných akcích osobně byl, setkal se tam s těmi, kteří se přišli bavit, ale i s těmi, kteří tyto akce připravovali. Jako kameraman měl pak nezřídka možnost nahlédnout i do zákulisí všech popisovaných slavností a rituálů. Mnohé z těchto akcí se pořádají už stovky let a na jejich přípravě se vystřídaly celé generace lidí žijících v místech, kde se konají. Nakonec každá oslava je především o lidech. Je o těch, kteří s nadšením neváhali obětovat spoustu volného času i peněz na jejich přípravu, a je také o jejich hostech, kteří společně s nimi přišli slavit a užít si pohody.

Vybrané evropské slavnosti a rituály pochopitelně nejsou vyčerpávajícím výčtem toho, co se v Evropě děje. Autor v 52 kapitolách přibližuje zhruba šedesát pozoruhodných akcí, které se slaví během roku na ulicích, náměstích a nádvořích. Každá z těch slavností je jiná a originální, ale přece jen mají něco společného – pravidelně se opakují, a chcete-li se zúčastnit, stačí přijít.

Nejrůznější slavnosti a rituály jsou totiž také úžasnou příležitostí, jak lidi poznat ve chvílích, kdy se baví a užívají si pohody. Jsou to chvíle, kdy jsou přívětivější a otevřenější než jindy. A o tom všem kniha Slavnosti a rituály je.

Slavnosti a rituály - obálka

Slavnosti a rituály - Evropa

Autor: Lumír Pecold
Vydavatel: Ppress
Vazba: Pevná, matná
Rok vydání: 2009
Počet stran: 240
Formát: 235x330 mm

EAN: 9788086312002
ISBN 978-80-86312-00-2

 
Každá kapitola obsahuje mapku s vyznačeným místem, kde se daná akce koná a text s krátkou charakteristikou akce pro rychlou orientaci. Nechybí ani určení místa a času kdy se koná.
Slavnosti a rituály
Každá kapitola má také v barevné navigaci odstavec s názvam "Jak se tam dostat".
Slavnosti a rituály
Nechybí upozornění na zajímavosti, které byste rozhodně neměli minout bez povšimnutí. Vše popisované ilustruje bezmála 550 autorských fotografií.
Slavnosti a rituály
V každé kapitole je reálný popis události, tak jak ji viděl a zažil očitý svědek. Nejde o žádné "jedná paní povídala" ani o nějaký špatný a nic neříkající překlad z cizího průvodce.
Slavnosti a rituály

Internet Geographic Magazine

Kniha Slavnosti a rituály

Obsah knihy Slavnosti a rituály

autor

filmy o Salvnostech a rituálech

možnost objednávky