Hlavní stránka

Seznam památek UNESCO

Finsko
 
Geodetický oblouk Struve (2005)
  Řetězec triangulačních bodů, který se v délce 2 820 km táhne před 10 států od Hammerfestu v Norsku k Černému moři - Bělorusko, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Norsko, Moldavsko, Ruská federace, Švédsko, Ukrajina. Jsou to body, které v letech 1816 až 1855 zaměřil astronom Friedrich Georg Wilhelm Struve a které představují první přesné měření dlouhého segmentu poledníku. To pomohlo stanovit přesnou velikost a tvar naší planety a znamenalo významný krok v rozvoji zeměpisných věd a topografie. Jedná se o výjimečný příklad spolupráce vědců z různých zemí a zároveň o příklad spolupráce monarchů za vědeckým účelem. Původní oblouk tvořilo 258 hlavních trianglů s 265 staničními body. Do seznamu je zahrnuto 34 původních staničních bodů s rozdílným označením, např. díra vyvrtaná ve skále, železný kříž, navršená kupa kamenů nebo obelisky.
 Částečně také: Litva

Litva
 
VILNIUS
   historické centrum města zahrnuje gotické, renesanční i barokní památky.
 
Článek Vilnius

KURŠSKÁ KOSA (2000)
  Na tomto poloostrově plném písečných dun (94 km dlouhý, 0,4 až 4 km široký) bylo lidské osídlení už od pravěku. Během této doby byl neustále v ohrožení kvůli větru a přílivu. To, že přežil dodnes, je zásluhou neustálého lidského úsilí čelit erozi kosy.
 Částečně také: Rusko
Článek Litva po 20. letech

Kernavé (Cultural Reserve of Kernave) - 2004
  Oblast archeologických vykopávek Kernavé se nachází asi 35 km severovýchodně od Vilniusu a představuje výjimečné svědectví o osídlení trvajícím deset tisíc let. V údolí řeky Neris je komplex nalezišť, např. město Kernavé, pevnosti i jiné stavby či pohřebiště, pocházející z pozdního paleolitu až středověku. Jsou zde pozůstatky potvrzující zemědělské využití, pět opevněných kopců bylo součástí obranného systému. Kernavé bylo ve středověku významným městem. Na konci 14. století ho zničil Řád německých rytířů, avšak místo bylo využíváno až do moderních časů.
 

Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 

Nefunguje-li nějaký odkaz či je něco nepřesně, dejte nám vědět, ať můžeme chybu co nejdříve odstranit.


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress