Hlavní stránka

Seznam památek UNESCO

Belgie
 
ČTYŘI ZDYMADLA NA CANAL DU CENTRE a jejich okolí - La Louviére a Le Roeulx
  Čtyři hydraulické lodní zdymadla na tomto krátkém úseku historického Canal du Centre jsou technické památky nejvyšší kvality. Dohromady se samotným kanálem tvoří příklad průmyslové krajiny z konce 19. století. Z osmi hydraulických zdymadel postavených na konci posledního a počátku tohoto století existují jen tyto čtyři na Canal du Centre v původním stavu. Jsou unikátní na celém světě.
 

Historické centrum města BRUGGE (2000)
  Město je výborným příkladem historické středověké osady. Bylo to jedno z obchodních a kulturních center Evropy a zachovalo se zde množství gotických budov, které dokreslují ráz města.
 
Článek Klub střelců z kuše v Bruggách
Článek Onze Lieve Vrouwekerk - Kostel Panny Marie, Bruggy

HLAVNÍ MĚSTSKÉ DOMY architekta jménem Victor Horta (BRUSEL) (2000)
  Čtyři hlavní městské domy - Hôtel Tassel, Hôtel Solvay, Hôtel van Eetvelde a Dům & Ateliér Horta - postavil architekt Victor Horta, jeden ze zakladatelů secese a jsou to jedny z nejvýznačnějších architektonických děl konce 19. století. Vyznačují se otevřeným půdorysem, rozptýleným světlem a skvělým propojením zakřivených dekoračních linií se strukturou budovy.
 

Katedrála NOTRE DAME V TOURNAI (2000)
  Tournaiská katedrála byla postavena v první polovině 12. století. Význačná je především románskou chrámovou lodí výjimečných rozměrů, množstvím soch na hlavicích sloupů a příčnou lodí s pěti věžemi, které naznačují raný gotický styl. Chór, který byl přestavěn ve 13. století je již zcela gotický.
 

Naleziště pazourků z doby kamenné ve SPIENNES (Mons) (2000)
  Je to nejstarší a největší naleziště pazourků v Evropě. Je zajímavé také rozmanitostí používaných 'technologických postupů' a faktem, že naleziště jsou přímo spojena se současnou osadou.
 

NÁMĚSTÍ LA GRAND PLACE V BRUSELU
   náměstí La Grand Place je pozoruhodně homogenní blok veřejných i soukromých budov postavených převážně v pozdním 17. století. Jejich architektura shrnuje a jasně ilustruje sociální a kulturní kvality tohoto důležitého politického a obchodního centra.
 

VLÁMSKÉ 'BÉGUINAGES'
  Béguines byly ženy, které se oddaly Bohu aniž by se vzdaly okolního světa. Ve 13. století založily 'béguinages'. To byly uzavřené komunity určené k tomu, aby spojovaly jejich duševní a materiální potřeby. Tyto Vlámské 'béguinages' jsou architektonické 'soubory umění' - domy, kostely, pobočné budovy (ancillary buildings) a zeleň, to vše postaveno ve stylu typickém pro Vlámský kulturní region.
 

ZVONICE FLANDER A VALONSKA (1999) (2005)
  Je jich třicet a jsou to impozantní zvonice středověkého původu, většinou přilehlé k radnicím, výjimečně ke kostelu. Jako přídavek k jejich umělecké hodnotě jsou zvonice významným symbolem přechodu od feudalismu k městské obchodní společnosti, která hrála důležitou roli v rozvoji středověké Evropy. Celkem 23 zvonic na severu Francie a zvonice v Gembloux v Belgii doplňily v roce 2005 dosavadní skupinu 30 belgických zvonic, jež byly zapsány do seznamu r. 1999 jako Zvonice Flander a Valonska. Pocházejí z 11. až 17. století a jsou přehlídkou románského, gotického, renesančního i barokního stylu a zároveň symbolizují občanskou svobodu. V době, kdy v Itálii, Německu a Anglii se stavěly hlavně radnice, v části severozápadní Evropy (Francie, Belgie a Nizozemí) se větší důraz kladl na výstavbu zvonic. Původně se zvonice stavěly jako známka nezávislosti občanů na základě listiny a byly opravdovým symbolem svobody. Zatímco hradní věž byla symbolem feudálního pána a zvonice na kostele symbolem církve, samostatná zvonice symbolizovala moc radních a po celá staletí znamenala vliv a bohatství měst.
 Částečně také: Francie
Článek Zvonice Flander a Valonska
Článek Zvonice Flander a Valonska 2 - seznam.

Muzeum Plantin-Moretus v Antverpách (2005)
  Antverpy společně s Paříží a Benátkami byly v období renesance a baroka centrem evropského tisku. Tato tiskárna a zároveň vydavatelství je spojena s historií vynálezu a rozvoje typografie. Christophe Plantin (1520-1589) byl významný tiskař a vydavatel ve 2. polovině 16. století. Tiskárna sama má výjimečnou architektonickou hodnotu. Obsahuje doklady o životě a práci v tomto plodném vydavatelství na konci 16. století, velkou sbírku starých tiskařských pomůcek, rozsáhlou knihovnu, cenné archivy a umělecká díla, např. Rubensův obraz. Tiskarna byla v provozu do r. 1867.
 
Článek Antverpy - Muzeum Plantin-Moretus, Belgie

Stocletův dům (Stoclet House 2009)
  Když bankéř a sběratel umění Adolphe Stoclet pověřil v roce 1905 jednoho z hlavních architektů vídeňské secese Josefa Hoffmanna, aby mu v Bruselu postavil dům, nestanovil si absolutně žádná omezení, ani finanční ani estetická. Dům a zahrada byly dokončeny po šestileté výstavbě v roce 1911. Jejich strohá geometrie znamenala přelom v secesi, art decu a vůbec v moderní architektuře. Podle výboru UNESCO jde o vrcholné dílo vídeňské secese a dokonalý příklad integrace všech umění. Stocletův dům je jednou z nejhomogennějších staveb vídeňské secese, ve výzdobě zahrnuje i práce Kolomana Mosera a Gustava Klimta.
 

Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 

Nefunguje-li nějaký odkaz či je něco nepřesně, dejte nám vědět, ať můžeme chybu co nejdříve odstranit.


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress