Hlavní stránka

Gerona - Girona, Katalánsko

(10.06.2008)

Od doby co si z malého letiště Girona udělal Ryanair jeden z hlavních bodů, odkud létá na všechny strany, se zdejší letecký uzel stal značně frekventovaným místem.

Letiště Gerona - odletová hala

Nejvíc pasažérů míří odsud do cca 85 km vzdálené Barcelony a nebo do letovisek proslaveného Costa Brava, která jsou jen coby kamenem dohodil. Za návštěvu ale bezesporu stojí i zhruba 15 km vzdálená Girona či Gerona - to podle toho zda je název ve španělštině či katalánštině.

Letiště Gerona - odletová hala

Gerona je hlavním městem stejnojmenné provincie a leží na březích řeky Oęar - na jejím západním břehu stojí nové město se 40 ha velkým parkem, na vyvýšeném východním břehu pak se rozkládá stará část města, která má dosud středověký charakter.

Historie Gerony jde od iberské osady přes sídlo Římanů, poté Maurů, které konečně r.785 Frankové dobyli zpět. Od té doby přestála pevnost Gerona mnohá obléhání za válek Katalánců i Španělů proti Francouzům. Z nich nejstrašnější bylo sedmiměsíční obléhání Napoleonovými vojsky v letech 1808-1809, kdy malá posádka pod vedením generála Alvareze de Castro stála proti 35 000 Francouzů.

Pamětihodnosti Gerony

Mezi nejdůležitější patří Museo Diocesano a katedrála.

K muzeu se dostanete od řeky Oęar přes most Puente de Piedra (krásný pohled na staré město) a dojdete na náměstí Plaza de Espaęa. Zde v muzeu jsou ke zhlédnutí sbírky od počátku historie Gerony až po 19.století. K nejhodnotnějším patří fresky z románských kostelíků katalánských vesnic, obzvláště Narození Krista, které pochází z vesnice Pedriny.

Katedrála - půdorys

Gotická katedrála byla postavena ve 14.-15. století. Z původní románské stavby zůstala pouze Věž Karla Velikého a křížová chodba (pozoruhodné hlavice sloupů). Barokní průčelí pochází ze 17.-18. století. Kostel je jednolodní a má 27 postranních kaplí. Jeho nejvýznamnější umělecká díla jsou: oltář z tepaného stříbra (14. stol.) s více než 300 výjevy ze života Krista a svatých, baldachýn nad oltářem (14.stol., rovněž z tepaného stříbra) a náhrobek biskupa Bernata de Pau (15. stol.).

V sálech kapituly je umístěn poklad katedrály (ukázky zlatnického umění Katalánie, ale také nástěnný koberec pocházející z doby kolem r. 1100, s výjevy stvoření světa).

Když vyjdete z katedrály, středověkou branou de Sobre Portes se dostanete k tzv. Arabským lázním (původně románská stavba, přestavěná r.1295). Kromě toho stojí v Geroně za zhlédnutí gotický kostel San Feliú (14.stol., kde je kolem oltáře osm mramorových sarkofágů z 2.-4. století) a dřívější klášterní kostel benediktinů San Pedro de Galligans (12. stol.). V jeho nádherných románských křížových chodbách je dnes archeologické muzeum.

Související články:
Barcelona
Costa Brava


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress