Hlavní stránka

Lérida nebo Lleida - Katalánsko

(27.05.2008)

Lérida nebo Lleida - dva různé názvy jednoho města, podle toho jestli jde o jméno španělské nebo katalánské. Hlavní město stejnojmenné a jediné vnitrozemské katalánské provincie leží na pravém břehu řeky Segre, přítoku řeky Ebro.

Město je sídlem biskupa a tržištěm se zemědělskými produkty pro celou provincii.

Dějiny města, jehož jádro se rozkládá na pahorku, začínají u ibero-římské osady Ilerda. Již za časů Vizigótů bylo biskupským sídlem. Maurové ho pak zcela zničili a vystavěli město nové.

To bylo znovu zbořeno ve španělské válce o nástupnictví a jeho univerzita, založená kolem r. 1300, byla po válce přeložena do Cervery, protože obyvatelé Léridy stáli na straně rakouského uchazeče o trůn.

Pohromy se Léridě nevyhnuly ani v moderní době - město bylo poničeno ještě ve španělské válce o nezávislost i v občanské válce.

Pamětihodnosti Léridy

Léridě dominuje La Suda - velká pobořená pevnost na kopci nad městem, která byla získána na Maurech roku 1149. Nejvýznamnější je zdejší Stará katedrála - La Seu Vella - stojící uvnitř bývalého hradu. Je to románská stavba ze 13. století (založena byla r. 1203) s gotickými prvky. Za pozornost stojí její portály zdobené ornamenty. Zdejší gotická křížová chodba pochází ze 14. století. Stavba působí stále monumentálně, ale neslouží žádným církevním aktivitám. V roce 1707 ji Filip V. nechal přestavět na kasárna a když ji pak vojáci opustili, nastěhovali se sem na dlouhou dobu jen holubi. Dnes je v areálu pevnosti muzeum, restaurace, zůstal nádherný výhled na město i krásná gotická okna v ambitu.

Kromě toho je v Léridě ještě klasicistní Nová katedrála (1671-1781), radnice s průčelím z 13. století zvaná Paeria a kostel San Lorenzo (12.-15. stol.).


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress