Hlavní stránka

Loro Parque v Puerto de la Cruz - Tenerife, Španělsko

(26.07.2007)

Největší atrakcí města Puerto de la Cruz je jednoznačně Loro Parque poblíž Playa Jardin. Zde se nabízí opravdu úžasná podívaná a to za 29 euro pro dospělého nebo 19 euro pro dítě. Rozhodně po celodenním pobytu nebudete litovat utracené peníze za vstupné.

Park je otevřen denně od 8:30 h do 18:45 h, poslední návštěvníci mohou vstoupit v 16 hodin. Na ploše 135 000 m čtverečných je dislokováno celkem 29 atraktivit (uvádím je podle označení v parku příslušnými arabskými čísly v hranaté závorce [], jsou zde i "odpočívadla" s občerstvením, dětskými koutky a WC, ty označím stejně jako jsou v parku římskými čísly také v []). 

Do parku se dá pohodlně dojet za necelých 20 minut motorovým vláčkem z centra města z Parada Train Stop Loro Parque poblíž hotelu Las Vegas na pěší promenádě Paseo de San Telmo, náměstíčko Plaza Reyes Catolicos. 

Loro Parque, ležící mezi nádhernou zelení s tisíci palem, banánovníky, oleandry, stovkami keřů ibišků, dracén atd. Je opravdovým klenotem Puerta de la Cruz Kanárských ostrovů. V provozu je už od roku 1972 a jeho zakladatelem byl Němec Wolfgang Kiessling. V parku pracuje a o všechna zvířata i vegetaci se stará přibližně 500 zaměstnanců.

Vstupní thajská brána a vesnička [1] fascinují přicházející návštěvníky a atmosféru ještě zvýrazňuje podmanivá thajská hudba. Hlavním chovaným druhem jsou papoušci, ale doma jsou zde i např. gorily, tučňáci, šimpanzi, lachtani, delfíni, žraloci a mnoho dalších zvířat. Ke všem areálům zvířat a k jednotlivým atrakcím v parku dojdete po velmi dobře značených jednosměrných cestičkách v příjemném chládku, který je zde díky mnoha tropickým rostlinám a stromům. Všude na rozcestích jsou umístěny informační tabule, ze kterých lze snadno vyčíst, kde a kdy se konají jednotlivé show a jak se k nim dostanete. Cestičky vás zavedou mimo zvířecích atraktivit také do různých restauračních zařízení v příjemném prostředí, kde se můžete posilnit, odpočinout si či ochutnat místní speciality, které opravdu lákají k ochutnání svojí vůní [I - Café-bar Vista Teide, II - Pizzeria Choza de los Duques, III - Bar Casa Pepe, IV - Grill a bar Patio del Loro, V - Café-bar Bambú, VI - Café-bar El Puente a VII - Café-bar Bar Thai]. Samozřejmostí jsou také dětské koutky a stánky se suvenýry s motivy zvířat. A pokud máte "potřebu", není problém. Mile Vás překvapí síť vonících a naprosto čistých sociálních zařízení. 

Hned za "malým Thajskem" a objevné cestě Discovery Tour [2] přejdete dřevěný most nad jezírky plnými pestrobarevných japonských koi-kaprů [3]. Okolo záhonů s bujnou vegetací vstoupíte po několika málo krocích na terasu, z níž je výhled na rozlehlé teritorium s umělým vodopádem, v němž žijí gorily [4]. Za gorilím výběhem je vybudován na světě ojedinělý areál s umělým biotopem. Zde "bydlí" pro tropy zcela nečekaní obyvatelé - tučňáci [5]. Pavilon se jmenuje Planet Penguin - Planeta tučňáků. Ve speciální budově za velkými skleněnými tabulemi se nachází "část Antarktidy". Skály jsou pokryté věčným ledem, jejich břehy omývá oceán a po malém pruhu země pobíhají sem tam při umělém sněžení asi dvě stovky tučňáků. Mezi tučňáky můžete vidět i racky. Teplota vzduchu za sklem dosahuje asi -2 °C a klima je adekvátní domovině tučňáků. Zvenku se kolem skla pomalu neslyšně pohybuje pojízdný chodník plný přítomných diváků. Pavilon je chytře vybudován tak, aby pozorovatel mohl sledovat jeho obyvatele jak na souši, tak i pod vodou i ledovcem. A tam tučňáci předvádějí svojí hravost a rychlost při pohybu ve vodě. Z tohoto unikátního pavilonu se schází širokým ochozem spirálovitě dolů kolem ohromného skleněného válce. Ten má asi 3 metry v průměru a je vysoký 8 metrů. Je naplněn mořskou vodou a plave v něm několik set malých pruhovaných rybek. Velmi zajímavě působí na diváky jeho osvětlení v jinak šerém prostoru. Další zajímavostí je, že ryby plavou ve směru chůze odcházejících návštěvníků. Na konci ochozu je prodejna suvenýrů s množstvím plyšových tučňáků všech možných velikostí. Musím podotknout, že poměrně zdařilých a že i já jsem zde zanechal několik Eur. Následuje východ z pavilonu. Z něj půjdete kolem nástěnných poutačů s tématikou ochrany papoušků. A již jste u čísla [6] a to znamená, že byste měli vstoupit do příslušného pavilonu, kde se koná pětkrát za den (v 10:30, 12:30, 14:15, 15:30 nebo 16:55 hodin) lachtaní show. Udivující je zejména lachtaní smysl pro rovnováhu a dovádivost. Jistě to dalo cvičitelům i lachtanům hodně práce a trvalo to mnoho hodin tréninku, než společně dosáhli tohoto mistrovství. Po velmi příjemném prožitku z vystoupení na Vás už čekají při dalším procházení parkem opičky [7], šimpanzi [8], pelikáni [9], pavilon představující džungli s modrými papoušky [10], iguany a leguáni [11]. Zvláštností je, pod číslem [12], půlkruhovitá budova Baby station - "porodnice" až "školka". V průčelí je prosklená, aby bylo vidět dovnitř, co se tam právě odehrává. V několika místnostech je papouščí školka s odděleními od novorozenců až po kategorii samostatných papoušků. Ti nejmladší jsou od narození umístěni v inkubátorech, starší pak ve speciálních kontejnerech.

Papoušci jsou zde dokrmováni až do úplné samostatnosti. Musím znovu upozornit, že právě papoušci jsou těmi nejdůležitějšími obyvateli parku. Je jim věnováno nejvíce prostoru, téměř po celém parku jsou jejich voliéry. Ty lemují chodníky, takže papoušky můžete sledovat téměř na každém kroku a tak není divu, že se jich v Loru vyskytuje na 300 druhů. Jsou to arové, australské druhy, amazoňané, aratingové, kakaduové, loriové, afričtí senegalští papoušci či žakové a mnozí další. Každá papouščí voliéra je označena tabulkou s výčtem údajů o jednotlivých obyvatelích.

Další atrakcí pod obrovskou stříbrnou kopulí je panoramatické kino - Natura vision [13]. Během dne celkem devětkrát (v 10:20, 11:20, 12:20, 13:20, 14:20, 15:20, 16:20, 17:20 nebo 18:10 hodin) zde promítají filmové záběry z národních parků světa (když jsem zde byl v březnu 2007 já, promítaly se záběry z Pyrenejí, Kanárských ostrovů, Alp, Guyanské vysočiny, venezuelské tepuis se Salto Angelem, nejvyšším téměř kilometr padajícím vodopádem světa, byly zde záběry z afrického safari v Keni a mnohé další). Vše bylo umocněno tím, že záběry byly natáčeny z letadel, takže divák při promítání má pocit, jakoby seděl v letícím letadle a vše z něho nerušeně pozoroval. Opravdu silný filmový zážitek. 

Další cesta parkem vede k plameňákům [14] a fascinující je Orquidario [15] s mnoho různými druhy s nejrůznějšími možnými barvami květů. Orchideje v kombinaci s mnoha druhy velkolistých rostlin umocňují exotiku Loro Parku. A již na nás hledí z kalných vod aligátoři [16] a hned vedle nás sledují vždy ve střehu jaguáři [17]. Pokud máte s sebou děti, pak jejich pozornosti neunikne pro ně připravená Kinderlandia [18] s kosatkovou dráhou, řadou prolézaček a možností se vydovádět. A jejich dospělý doprovod se může posílit nebo si odpočinout v blízkém café-baru Bambú [V]. A máte-li "vybytí energie" u dětí a posilnění sebe za sebou, pak je na řadě relaxace v pavilonu [19], kde se koná papouščí Loro show šestkrát denně (v 11:30, 13:15, 14:15, 15:30, 16:30 nebo v 17:25 hodin). Po úžasném programu Vám sice bude stát v cestě Fantasy Foto [20] a Gambijský trh [21], ale obě "atrakce" jsou jen ztrátou času a bylo by škoda zde utrácet Eura a tak bych doporučil pokračovat plynule dál ke lvounům [22]. Hned vedle se nachází na cestě k delfináriu výběh želv z ekvádorských Galapág [23]. Zde se líně pohybují "kusy" ještě starší než já, jsou prý staré více jak 100 let. A už jste u Tygřího ostrova [24]. Zde můžete vidět tygry a pumy. Odtud už je to jen krok a čeká na Vás podle mého názoru nejúchvatnější Delfíní show [25]. Ta se koná čtyřikrát denně (v 11:00, 13:15, 14:45 nebo v 16:00 hodin). Tuto show v žádném případě nemůžete vynechat.

Po úžasném vystoupení popojdete jen několik desítek metrů a ocitnete se v další "aréně" kde se koná Orca Ocean Show [26], vytoupení kosatek. Tento program mi připomenul obdobný, který jsem viděl v roce 1998 v Seawordu v americkém San Diegu. Také to byla ukázka tvrdé práce a nesčetného počtu hodin, které cvičitelé těmto obrům oceánu věnovali a ze všeho byl patrný vzájemný přátelský vztah člověka a zvířete. Tyto show se konají třikrát denně buď v 11:45, 13:55 nebo 16:45 hodin. 

Všechna zajímavá vystoupení už máte za sebou a tak nezbývá, než se pomalu přesunovat ke konci expozic parku. Pod číslem [27] najdete papoušky z Austrálie, zejména papoušky kakadu, ale i mnohé další. A také následující expozice je velmi pěkná. Jedná se o Acuario [28], akvária. Ta jsou umístěna za skalním otvorem. Vstoupíte do temné jeskyně před jezerem s množstvím rybek. Prostor pro příchozí je vybudován tak, aby bylo možné pozorovat jak hladinu, tak i život pod ní. A už můžete sledovat "hodné" rybky, ale i dravé pirany. A při dalším postupu můžete sledovat podvodní život v mnoha dalších akváriích jak s rybami mořskými, tak i sladkovodními. U sladkovodních jsou zastoupeny různé pralesní biotopy, v mořských nádherně zbarvené pestrobarevné rybky, mořští hadi, korýši či koníci. Uprostřed jeskyně stojí velká skleněná nádrž válcovitého tvaru. V ní jsou tisíce malých barevných neonek v ohromném hejnu a to svým pohybem mění jejich zabarvení. Celá úžasná přehlídka vodních biotopů vrcholí žraločím tunelem. Návštěvník vstoupí do obrovského skleněného tunelu a jakoby se ocitne na dně oceánu. Kolem něho a nad ním plují různé druhy mořských ryb, rejnoků a murén a samozřejmě i žraloci dosahující délky i několik metrů. Netváří se zrovna přátelsky, vyceňují své ostré zuby na ohromené návštěvníky. Až opustíte tento vodní svět, ocitnete se poblíž východu z tohoto úžasného Loro parku. U něho se nachází poslední expozice - muzeum porcelánu [29] se soškami zvířat. Poté již je opravdu východ a u něho je "galerie" fotografií dnešních návštěvníků. Za 6 € si můžete koupit svojí fotografii. Ta byla zhotovena při Vašem vstupu do parku v thajské vesničce. Na obrázku je mimo Vás dvojice ar zelenokřídlých. Pak máte ještě možnost zapsat do velké knihy své dnešní prožitky z toho, co jste viděli. A nebylo toho málo a rozhodně to stálo za to. Již tisíce lidí všem, co s parkem mají něco společného zápisem poděkovalo.

Loro Parque v Puertu de la Cruz na ostrově Tenerife je jedinečný a poskytuje svým návštěvníkům, kterých od založení parku přišlo do roku 2004 30 milionů a další tisíce přicházejí denně, opravdu úžasnou podívanou. I vy, pokud zde na černých atlantických plážích budete trávit svojí dovolenou, nezapomeňte si nechat jeden den na tuto lahůdku, určitě nebudete litovat času ani utracených peněz.

Související články:
Tenerife - Pico del Teide
Puerto de la Cruz - Tenerife
Kanárské ostrovy - La Gomera 1
Kanárské ostrovy - La Gomera 2
Loro Parque v Puerto de la Cruz - Tenerife


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress