Hlavní stránka

Památník americké armády 1945 - Patton Memorial Pilsen, květnové Slavnosti svobody v Plzni

(25.04.2007)

Památník byl slavnostně otevřen v plzeňském "Pekle" dne 5. května 2005 u příležitosti 60. výročí osvobození jihozápadních Čech a města Plzně americkou armádou. V památníku je vystaveno více než jeden tisíc exponátů ze sbírek mnoha soukromých sběratelů.

Vstupní část expozice zachycuje poslední nálety spojeneckých letadel v západních Čechách i dubnové bombardování Škodovky. Za zvuků sirén, s autentickými filmovými záběry z té doby a s fotografiemi je každý návštěvník "vtažen" do atmosféry závěrečných bojových operací II. světové války v Evropě. Další expozice dokumentují postup americké armády na území Československa a pobyt amerických jednotek až do závěrečného odchodu po slavnostní přehlídce dne 20. listopadu 1945. 

Památník

Fotografie dokumentují poslední dny války, příchod osvoboditelů, chvíle jejich odpočinku a setkání s prostými obyvateli města a také seznamují návštěvníky se slavnostními událostmi, s vojenskými přehlídkami z 15. června (za přítomnosti prezidenta dr. Edvarda Beneše, západočeského rodáka z nedalekých Kožlan) a dne 4. července 1945, v den amerického Dne nezávislosti.

Slavosti svobody v Plzni

Ve vitrínách jsou dokumentovány doklady o pomoci UNRRA - potravinové příděly, prázdné nebo dosud neotevřené konzervy, pytle od mouky, kukuřice a typické americké žvýkačky. Vystavena je i dobová výzbroj a výstroj, jídelní potřeby, polní dávky, zdravotnický materiál, rekreační a sportovní doplňky, nářadí, tiskoviny a další předměty, které zde po odcházejících amerických vojácích zůstaly na věčnou památku. Část expozic je věnována veliteli, generálu George S. Pattonovi a jeho dlouholetému příteli generálu Ernestu N. Harmonovi (ten se při poslední listopadové vojenské přehlídce rozloučil jménem amerických osvobozeneckých vojsk s obyvateli Plzně).

Slavosti svobody v Plzni

Další část expozic je věnována následujícímu smutnému období totalitního režimu v letech 1948-89. Symbolicky je umístěna do zamřížovaného prostoru klece (v Plzni dne 1. června 1953 vypukly první otevřené demonstrace v socialistickém bloku proti režimu v souvislosti s měnovou reformou). 

Památník v plzeňském "Pekle"

Památník v plzeňském "Pekle"

Od té doby byla u "socialistické vrchnosti" Plzeň neoblíbenou lokalitou, záměrně byla zkreslována fakta o osvobození města americkou armádou (dokonce se ve školách při dějepisu oddanými učitelkami totalitnímu režimu učilo o tom, že Plzeň osvobodili Rusové převlečení za Američany! Sám jsem to jako žák základní školy zažil a nebylo mi z toho volno. Pravdu o osvobození jsme od svých rodičů znali, ale nesměli jí vyslovit, to by nás bylo čekalo ve škole potrestání sníženou známkou z chování a další nepříjemnosti při "rozmisťovacím řízení" na konci povinné školní docházky). Naše rodina dostala od našich pravých osvoboditelů řadu věcí, které američtí vojáci věnovali tehdy mé těhotné matce (narodil jsem se v červenci 1945) od potravin až po oblečení, které jsem pak nosil a hračky, se kterými jsem si hrál.

Slavosti svobody v Plzni

Slavosti svobody v Plzni

Plzeňané na americké vojáky nikdy nezapomněli, od roku 1990 probíhají každoročně v Plzni Slavnosti svobody, kterých se zúčastňují veteráni válečných operací a vrcholem je vždy přehlídky válečné bojové techniky, starých amerických džípů. Ulicemi zní populární "válečná" polka "Škoda lásky".


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress