Hlavní stránka

Španělština v Chile

(10.05.2001)

V celé Chile se jednotně mluví španělštinou a ostatní řeči jsou, obecně řečeno, pomíjeny. Vždyť proč se také učit ostatní jazyky, když celý obrovitý kontinent Jižní Ameriky (s výjimkou Brazílie, Guayán a Surinamu) mluví španělsky? A tak se stane, že i ve velkých cestovních kancelářích či u zastoupení leteckých společností se najde opravdu málokdo, kdo by znal angličtinu.

Turista by se měl naučit alespoň pár základních slovíček a frází. Španělština je pro začátečníka snadným jazykem se dvěma rody, množné číslo se tvoří pouhým přidáním "s" na konec slova a výslovnost je jednoduchá. Pokročilejší ale s údivem zjistí, kolik minulých a předminulých časů či subjunktivů jazyk obsahuje.

Při navazování konverzace bude pravděpodobně jednou z prvních otázek Odkud jsi? - "De donde eres"? Jsem z České republiky - " soy de la República Checa ". Hovor může plynule navázat: Jak se jmenuješ? "Como te llamas "? Jmenuji se Lída. Mi nombre es Lída. Další setkání se španělštinou bude pravděpodobně v restauraci "restaurante" na jídelním lístku "menu", který bude rozdělen na: entradas - předkrmy, sopas - polévky, carnes - masa, bebidas - nápoje, postres - zákusky. Při objednávání je nejlépe použít slovíčko "quisiera" (vyslov kisiera) - chtěl bych. U placení jednoduchá věta "quisiera pagar" přivolá číšníka "camarero", který předloží účet "la cuenta" (la kuenta). Spropitné "la propina" přijme číšník s díky "gracias". Při vstupu do kanceláře či hotelu se zdraví "Buenos días" - dobrý den a při loučení "Hasta luego" či "Adiós". Čím více budete používat frázi "No comprendo espaňol" - Nerozumím španělsky, tím více se bude předpokládat, jak jste ve španělštině dobří. Ve směnárně si můžete vyměnit peníze "quisiera cambiar dinero", ale pozor na "ladrón" - zloděj. Pohlednice "la postal" se prodávají na poště "el correo", ale nezapomeňte na známku "la estampilla". Pokud budete hledat WC, stačí se optat "Hay un baňo por aqui"? Muži jsou "hombres" a ženy "mujeres".


Základní číslovky
1 uno,una                6 seis
2 dos                     7 siete
3 tres                     8 ocho
4 quatro                 9 nueve
5 cinco                  10 dies
100 cien                1000 mil


 

Lída Puldová

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress