Hlavní stránka

Pramen Avdatu

(16.03.2006)

Obdivuji a miluji hory, pouště, moře a Izrael má na své malé rozloze všechno. Téměř polovinu Izraele tvoří na jihu Negevská poušť, která je písčitá, kamenitá a na Palestinském území jižně od Gazy částečně zasolená.

Silné vrstvy spraše naváté větrem za miliony let tvořící značnou část této pouště. Spraš je poměrně kvalitní zemina žlutohnědé barvy. Ta dodává poušti v kombinaci se slunečním světlem fantastické barevné odstíny. Používáním zavlažovacích technik, jaké například v dávné minulosti užívali Nabatejci a v současné době moderními systémy v kibucech a mošavech, se stává spraš úrodnou. Uprostřed pouště tak vyrůstají stále častěji různě velké zelené oázy ovocných sadů. Negevská poušť mne nezklamala, je pustá, tajuplná, barevná, vyprahlá, smrtonosná, ale ne bez života s mnoha stržemi, kaňony, vádí. Na jaře je krátce i rozkvetlá, než je vše opět sežehnuto spalujícími slunečními paprsky - je prostě nádherná. Má svá tajemství i překvapení.

Přírodní rezervace Nahal Avdat

Po několika kilometrech od archeologického komplexu Avdatu přijíždíme k jednomu přírodnímu zázraku Negevské pouště. Je to několika kilometrová spletitá síť různých fantasticky utvářených roklí s chladivou vodou a s jezírky uprostřed. Kolem nádherná, bujná tropická vegetace vytváří rajskou oázu. Jsme v Národním parku Ein Avdat, neboli Pramen Avdatu. Unikátní vegetaci chrání před pouštním horkem vysoké a strmé skalní stěny romantických kaňonů. Připadáme si jako někde v Kalifornii. Klidně by se tu daly filmovat westerny.

Přírodní rezervace Nahal Avdat Přírodní rezervace Nahal Avdat

Něco podobnéhojako Nahal David u Mrtvého moře. Chladná čirá voda z podzemního pramene je uprostřed nehostinné Negevské pouště skutečným zázrakem. Sledujeme malá hejnka černých ptáků, poletujících nad hladinou průzračného jezírka, lehce se dotknou hladiny a vyletí vysoko nad úroveň strmých stěn kaňonu. A znovu nalétávají na jiskřící hladinu jezírka. Je bezvětří a přesto, že slunce pálí, je v kaňonu díky vodě celkem příjemně. Občas stoupáme po schodech vytesaných ve skále. Procházíme stezkou mezi stromy a pistáciovými keři, odkud se ozývá ptačí zpěv a křik. Jako kdyby tu nebyla desítky kilometrů kolem samá poušť.

kozorožec núbijský

Náhle se Aleš přikrčil, poklekl na zem, vytáhl fotoaparát a usilovně fotil. Pomalu a opatrně ukázal dopředu. Asi dvacet metrů od nás pod strmou rozbrázděnou skalní stěnou stáli tři nádherní kozorožci nubijští. Okusovali listí z keře a po chvilce pózování pro naše fotoaparáty, loudavě sestupovali někam dolů k vodě.

 

Ukázka je z cestopisu Izraelská mozaika, která vyšla v nakladatelství Akcent Třebíč. Kniha je ještě k sehnání v některých knihkupectvích, nebo si o ni můžete napsat na adresu nakladatelství:akcent.tr@volny.cz či přímo autorovi: hladikglobe@centrum.cz . V tom případě můžete mít i jeho věnování s autogramem.


 

Jaroslav Hladík
Klub cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Globe Prosiměřice

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress