Hlavní stránka

Španělsko ve zkratce

(27.07.2005)

Španělsko je jedním z největších států Evropy. Podle ústavy z roku 1978 je konstituční monarchií. Král symbolizuje jednotu státu, jehož případné federativní uspořádání zákon vylučuje. Základní jednotkou správy jsou obce a provincie. Sedmnáct historicky vzniklých oblastí má vnitřní autonomii.

Regiony Španělska

Španělsko je zemí monumentálních přírodních krás i nepřeberného bohatství památek všeho druhu. Nesmazatelně se zapsalo i do novověké historie a kultury celého světa. Rozkládá se na pěti šestinách Pyrenejského poloostrova a ten už svou polohou - a nakonec i přírodními podmínkami - tvoří přirozený přechod mezi Evropou a Afrikou. Od afrického kontinentu jej odděluje na jihu jen 14 km široký Gibraltarský průliv a od ostatní Evropy pak hradba horského pásu Pyrenejí. Jazyková spřízněnost pak má za následek výrazný vliv Španělska v Latinské Americe.

Pevninská hranice s Francií a Andorrou je dlouhá 712 km, hranice s Portugalskem měří 1 232 km, hranice s Gibraltarem, který je pod anglickou správou, pouze 1,5 km. Zbylá hraniční čára, jejíž celková délka činí 5 849 km, vede v moři.

Povrch Španělska je značně rozmanitý. Tvoří jej vysoká pohoří, rozsáhlá údolí, nížiny i rozlehlé náhorní plošiny. Z toho vyplývají i klimatické rozdíly. Plných 53% území má Španělsko výše než 600 m a patří tedy mezi nejvýše položené evropské státy. Celá jedna šestina jeho rozlohy leží v nadmořské výšce nad 1000 m.

Pro turisty je nejzajímavější podnebí na pobřeží. To odpovídá subtropickému středozemnímu typu, což méně učeně znamená, že jsou na většině pobřeží horká a suchá léta a mírné, deštivé zimy. Vnitřní část Španělska se vyznačuje značnými rozdíly teplot jak ročních, tak denních. Ve vyšších polohách se projevuje drsné horské až vysokohorské klima.


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress