Hlavní stránka

Costa Brava

(22.06.2005)

neboli "Divoké pobřeží" je součástí provincie Gerona (Girona) a nachází se, přísně zeměpisně vzato, mezi francouzskou hranicí (Port Bou) a městečkem Blanes. Prakticky je ale často takto označováno celé pobřeží od francouzské hranice až po Barcelonu.

Své jméno Costa Brava odvozuje od rozervaných skalisek v sousedství písčitých pláží s romantickými scenériemi. Jednotlivé úseky pobřeží a pláží mají často vlastní jména.

Blanes - poslední letovisko na Costa Brava, rybářský a jachetní přístav. Jeho 1 km dlouhá pláž je cílem turistů i obyvatel Barcelony. Mimo koupání a moře si nenechte ujít velkou botanickou zahradu Mar y Murtra (především kaktusy).

Lloret de Mar - je se svými 600 hotely patrně nejznámějším střediskem letní turistiky v této oblasti. Má přes 1 km dlouhou pláž s jemným pískem. Za pozornost zde stojí také přístavba kostela ve stylu mistra katalánské secese Antonia Gaudího. Jihozápadně od letoviska leží venkovské sídlo Santa Clotilda s nádhernými zahradami a muzeem (návštěva po dohodě s majitelem).

Tossa de Mar - menší, ale klidnější letovisko s půvabnými domky rybářů, hradbami, věžemi a klikatými uličkami. Říká se mu také často "Saint Tropez Costa Bravy". Až do 18.století bylo toto středověké město důležitým obranným vojenským bodem. V okolí je jedinečné skalnaté pobřeží s četnými zátokami.

San Feliú de Guixols - je největším sídlem na Costa Brava. Je zde velkolepá promenáda a také aréna pro býčí zápasy. Nejznámější pozoruhodností města jsou zbytky benediktinského kláštera založeného v 10.století. Jižně od města stojí na skalní výspě poutní kostel Sant Elm (18.stol.).

Playa de Aro - 1 800 m dlouhá pláž s jemným pískem. Rozsáhlé ubytovací možnosti. Hotely a vily jsou obklopeny piniovými lesy.

S`Agaró - je mondénním sídlem s přímořskou promenádou, luxusními vilami v piniovém háji. Každoročně se zde pořádají umělecké a hudební festivaly.

Palamos - přímořské letovisko se 700 m dlouhou písečnou pláží a rybářským přístavem. Město bylo založeno r.1277 jako přístav, který je i dnes významný vývozem korku a rybích konzerv. Pozoruhodný je zde farní kostel ze 14.stol. a především městské muzeum (historie zpracování korku).

Palafrugell - obchodní a průmyslové město tvoří na pobřeží Costa Brava komunikační uzel. Najdete zde dva významnější kostely - pozdně gotický kostel sv.Martina (15.stol.) a barokní kostel de los Dolores. V bezprostředním okolí se nachází řada vyhledávaných letovisek.

Cabo Roig - na skalnatém mysu jižně od Calelly je nádherná botanická zahrada obklopující zámek (návštěva s povolením majitele.

Bagur - pěkné městečko cca 2 km od moře s hradem ze 17.století. Jeho hlídková věž byla postavena k ochraně proti pirátům. V okolí městečka je několik nejkrásnějších zálivů Costa Bravy (Sa Riera, Aiguafreda, Sa Tuna, Fornells a Aiguablava), čímž se okolí Baguru stalo jedním z nejoblíbenějších rekreačních středisek.

Estartit - rybářský přístav a letovisko. Na sever odtud se táhne skalnaté pobřeží zvané Roca Foradada, na jih pak dlouhé pláže Pals. Lze odtud vyrazit na výlet na ostrovy Islas Medas, které byly kdysi sídlem pirátů.

Torroela de Montgrí - mohutná pevnost založená barcelonským vévodou Jaime II. v roce 1294 leží u stejnojmenného městečka, několik kilometrů ve vnitrozemí při řece Ter.

Ampurias - v místech dnešní vsi San Martin de Ampurias stávalo kdysi antické město Emporium, založené v 6.stol.př.n.l. O něco později vznikla v blízkosti města iberská osada Indica, na jejíchž zbytcích nechal Julius Caesar postavit město veteránů. Toto římské město bylo spolu s řeckým městem zničeno v 9.století Normany. Jako svědectví těch dávných časů jsou tu dnes přístupné vykopávky, kde lze spatřit v blízkosti vstupní brány (asi 200 let př.n.l.) svatý okrsek (Asklepiův chrám s kopií sochy Asklepia), při hlavní ulici agoru (60 x 22 m), anebo přístavní molo z 2.stol.př.n.l. Na místě starého antického přístavu jsou dnes rýžová pole. V sousedství vykopávek je muzeum, kde můžete spatřit antické nálezy. Nejdůležitější umělecká díla však byla přenesena do muzeí v Geroně a v Barceloně. V několika domech se dochovaly cenné mozaiky.

La Escala - malý přístav s členitým okolním pobřežím vhodným ke koupání a rekreaci. Pěkné pláže.

Castelló de Ampurias - jeho dějiny se datují již od římského osídlení. Kostel P.Marie je gotický, ze 13.století, s bohatě vyzdobeným portálem z 15.století a s věží v typickém katalánském stylu. Uvnitř je alabastrový oltář z r.1485.

Rosas - kolonii v těchto místech založili antičtí Řekové z Rhodu. Od středověku bývala středním bodem opevňovacího systému. To připomínají zbytky citadely a hradu (Castillo de la Trinidad). Dnes je to rybářská obec se známými trhy a pěknou písečnou pláží, největší středisko na severní části Costa Brava.

Cadaqués - v minulém století to byla již zcela opuštěná vesnice, pak se zde ale usadilo několik umělců, jejichž bílé domky jsou soustředěny kolem úzké pobřežní silnice. Nejznámější je asi dům Salvadora Dalího v zátoce Port Lligat. Ve farním kostele ze 17.stol. najdete jediný barokní oltář, který na pobřeží Costa Brava nebyl zničen během občanské války.

Puerto de la Selva - rybářská vesnice a přístav uvnitř hluboko zaříznuté zátoky. Směrem k východu je odtud prakticky jen skalnaté pobřeží, přístupné pouze od moře.

Nad vsí ve výšce 460 m spatříte ruiny kláštera "San Pedro de Roda", který byl postaven benediktiny v letech 979-1022. Zanikl v 18.století, kdy byl opuštěn a vypleněn. Nejlépe se dochoval kostel, kde jsou dosud k vidění hlavice sloupů s rostlinnými motivy.

Ještě výše - 670 m nad mořem se nacházejí ruiny hradu San Salvador.

Puerto de Llansá - rybářský přístav a pláž s hrubým pískem.

Port Bou - hraniční přechod do Francie a vesnice u mořské zátoky s pláží.


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress