Hlavní stránka

Bubeníci z Teruelu - španělské Velikonoce

(24.03.2005)

Když ve 12. století založili obávaní bojovníci krále Alfonse II. Aragonského město Teruel, zhola nic nenasvědčovalo tomu, že to bude jednou poklidné a ospale působící město přeplněné pozoruhodnými památkami. Snad proto, že máloco platí absolutně, se jednou za rok scházejí v Teruelu bubeníci z širokého okolí, aby předvedli své umění.

Teruel

Bratrstvo zahradní modlitby, Skutečné bratrstvo Ježíše na sloupu a Naší Paní Naděje, Cech Ježíše z Nazaretu a Marie nejsvětější z Rosaria a mnohé jiné předlouhé názvy náleží jednotlivým společenstvím, jejichž součástí jsou i hudební skupiny defilující městem.

Teruel

V kulisách staveb postavených ve stylu nazývaném mudejar [mudechar] v tento den zní bubny. Islámští stavitelé tu stavěli se svou obdivuhodnou zdobností hradby, věže, paláce i kostely pro křesťanské investory. Propletenec kultur a zvyků tu ale čiší nejen ze středověkých cihlových staveb.

Historie těch nejstarších spolků pochodujících městem se dá vysledovat až do 14. století a bubeníci a trubači jsou již od samého počátku součástí jejich náboženské manifestace, kdy zbožnost a oddanost se vyjadřuje rachotem bubnů a kornetů.

Hudebníci v dlouhých pláštích se vydají za korouhví svého bratrstva do ulic města, aby posléze dorazili na náměstí San Juan. Tady předvede každá ze skupin své umění. Je to soutěž, ale na závěr si téměř tisícovka bubeníků zahraje společně.

Dlouho do noci tak zní malebnými zákoutími Teruelu rachot bubnů jako hlasitá připomínka tradic, pohnuté historie i současnosti města a celé Aragonie.

Dokument "Když maškary mohou do chrámu", jako cestu velikonoční Evropou bude vysílat ČT 2 v neděli 27.3.2005 ve 20:00 v rámci komponovaného večera na téma Velikonoce


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress