Hlavní stránka

Lappeenranta

(11.08.2005)

Lappeenranta je vnitrozemským přístavním městem na jižním okraji jezera 120 km severovýchodně od Helsinek a 30 km od ruské hranice. Žije v něm 54 000 obyvatel (2003). Jedná se o významné město jižní Karélie jak z hlediska obchodního, kulturního, tak i turistického.

Obchod v tomto příhraničním městě odedávna vzkvétal. Scházeli se zde kupci z Ruska a zemí severní Evropy. Město bylo branou do Ruska (po souši vede cesta přes silniční hraniční přechod Nuijamaa a železniční přechod Vainikkala). Městská práva dostala Lappeenranta v roce 1649 od královny Kristýny a ve stejné době se město stalo silnou pevností. V roce 1824 zde byl objeven radioaktivní pramen a později při něm byly postaveny malé lázně. Poté, co byl vybudován vodní kanál spojující jezero Saimaa s mořem, nastal v 19. stol. rozvoj dopravy. Město se stalo výchozím bodem k návštěvě celé finské jezerní oblasti. Dodnes jsou velmi oblíbené plavby starým, dýchavičným parníčkem (na trase Lappeenranta-Kuopio), nebo moderním raketovým vznášedlem (na trase Lappenranta-Lahti).


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress