Hlavní stránka

Kouvola a Lahti

(23.06.2005)

Obě města leží přibližně ve stokilometrové vzdálenosti od Helsinek. Kouvola je moderním městem s 31 000 obyvateli (2003) nacházející se cca 90 km sv. od hlavního města Finska.

Zajímavá je jeho moderní architektura, historických památek se dochovalo málo. Město je důležitým vzdělávacím centrem. Kromě řady odborných škol je zde dislokována katedra překladatelství a tlumočnictví helsinské univerzity.

Lahti

Lahti leží asi 100 km severně od Helsinek na jižním pobřeží jezera Vesijärvi. Město vyrostlo v poválečných letech v nové moderní stotisícové sídlo, které se řadí na šesté místo co do počtu trvale žijících obyvatel. V Lahti je rozvinut průmysl konfekční, strojírenský a také potravinářský.

Známý je průmysl nábytkářský, který se kvalitou zpracování a moderním designem prosadil ve vývozu na řadu světových trhů. Rozvoj průmyslu přispěl i k závratnému růstu počtu obyvatel. Lahti je častým cílem turistů, kteří obdivují nejen jeho krásu, ale především ho hojně využívají jako největšího střediska zimních sportů ve Finsku. Tři skokanské můstky, lyžařské běžecké dráhy a sjezdovka dávají velmi dobré předpoklady k úspěšnému pořádání vrcholných závodů (Světový pohár v lyžování, Mistrovství světa …). Z kulturní činnosti je zajímavý každoročně pořádaný varhanní festival, každé dva roky se koná filatelistické bienále a mezinárodní spisovatelský seminář. Z historických památek stojí za povšimnutí kostel sv. Kříže z roku 1978 od slavného Alvara Aalta a monumentální secesní budova radnice z roku 1912.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress