Hlavní stránka

Zadarská riviéra

(31.03.2005)

Výhodou celé oblasti je snadná dopravní dostupnost. Pobřeží tvoří skalnaté a oblázkové pláže v zeleni místních lesíků a travnatých ploch. Oblast náleží klimaticky k Dalmácii (sluneční svit a teplejší voda v moři).

Výhodou je také přístup do 3 národních parků (Paklenica - vysokohorská turistika, Krka - vodopády řeky Krky a Kornati - stovky fantastických ostrůvků). Celá oblast je ideální pro jachting, windsurfing, rybolov i potápění. Přes Zadar je přístup na ostrovy Ugljan, Silba, Premuda, Olib, Škarda, Molat, Sestrunj, Dugi otok, Kornat a další.

Ostrov Ugljan

Západně od Zadaru při Zadarském kanálu se nachází vstupní brána do NP Kornati. Je to protáhlý, zelený, 20 kilometrů dlouhý ostrov spojený mostem s ostrovem Pašman. Středisky cestovního ruchu jsou vesnice Ugljan v severní části ostrova přímo proti Zadaru a osada Kukljica s apartmánovým komplexem Zelena Punta).

Zaton

Je malá prázdninová vesnice 15 kilometrů od Zadaru s rozsáhlým komplexem apartmánů s komplexní infrastrukturou (vyhlášená je diskotéka Saturnus) se skvělými písčitými i oblázkovými plážemi.

Petrčane

Je podobně malá vesnice 12 kilometrů od Zadaru (má s ním autobusové spojení). Zajímavostí je kostel sv. Bartoloměje ze 12.-13. stol. s pozůstatky nástěnných maleb a přestavěný v obytný dům. Hotelový areál Pinija se nachází na borovicovými háji zalesněném poloostrově.

Ostrov Murter

Je spojen s pevninou mostem mezi Zadarem a Splitem asi 30 kilometrů severně od Šibeniku.

Murter

Leží na severním okraji stejnojmeného ostrova proti vstupu do NP Kornati. Jeho výhodou je snadný přístup i do dalších dvou NP Paklenica a NP Slapovi Krke. Místo je vhodné pro vodní sporty, zejména windsurfing a jachting a také pro vyznavače rybolovu.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress