Hlavní stránka

Ropný pramen - budou Beskydy jako Kuvajt?

(05.05.2004)

Že je ropa vzácná tekutina, to si uvědomí každý automobilista minimálně při placení u benzínové pumpy. A teď si představte, že vám ropný pramen vyvěrá jen kousek za plotem vaší chalupy. Že je to nesmysl? Ale takové místo skutečně existuje, a to dokonce v Beskydech - a je to opravdová přírodní rarita.

Ropa v Beskydech - to může být pro někoho nepředstavitelná informace, pro někoho jen zajímavost a pro jiného denní realita. Ano, v Beskydech se těží ropa. V údolí přímo pod Lysou horou v samém centru Beskyd stojí těžní zařízení. Jen pár maringotek kolem ale označuje nenápadné místo, kudy proudí vzácná tekutina na povrch. Není to dlouho, co se tu začalo skutečně těžit, a přeci, ropa v Beskydech není ničím novým. Vždyť na slovenské straně beskydského hřebene, nad vesnicí Korňa, prýští ropa z přírodního pramene od nepaměti.

Vesnice Korňa

Údolí říčky Korňanky je asi 9 km dlouhé, ale chalupy stejnojmenné vesnice jsou roztroušeny všude po okolních kopcích. Korňa - to je vesnice, která má 36 osad pospojovaných navzájem 64 km zpevněných cest. A přece není známá jako nejrozlehlejší vesnice na Slovensku, nýbrž jako místo, kde se nachází unikátní přírodní výtvor, a to korňanský ropný pramen.

Ropný pramen

Jozef Kontrík, starosta obce Korňa o něm říká: "Nachadzáme sa pri europskom unikátě. Je to korňanský ropný prameń, ktorý sa nachádza v obci Korňa. K výskytu tohto prameňa uvediem, že je to europská rarita. Druhý takýto výtvor sa nachádza na ďalekej Korsike. Je to samovolné vytiekanie ropy na povrch, sprevádzane je to aj výskytom plynov. V minulosti, až do ukončenia druhej svetovej vojny, v neďalekej osade sa prevádzala ťažba tejto ropy a na sklonku vojny sa domorodcom nešťastím podarilo tento vrt zapálit, a vtedy bola aj ukončená ťažba tejto ropy."

Korňa

O tom, že nenápadná rezavá trubka uprostřed louky je poslední upomínkou na tuto těžbu, ví jen málokdo. V údolí nebyla elektrická energie, a tak tady v dřevěné boudě čerpali ropu ručně pomocí vahadlové pumpy. Čtyři dělníci vyčerpali ze zhruba stometrového vrtu za směnu přibližně 800 litrů lehké ropy, která dobře hořela i v petrolejových lampách. A tak si tu místní chodili nabrat ropu přímo z vrtu. Poslední návštěvník přišel s rozsvícenou lampou až k pumpě. Nahromaděné plyny vybuchly a vrt vyhořel. Několik formanských vozů pak muselo přivézt z nedaleké Turzovky lůj a špek, kterým byl vyhořelý vrt zaslepen.

O perspektivách těžby ropy v Korni Jozef Kontrík říká: "Pred pár rokmi bolo započaté s prieskumným vrtom v neďalekej osade U Muchov, kde po zrealizovaní vrtu Slovenský plynárenský priemyseľ rozhodol, že tato ťažba je neefekívna a pravdepodobne sa tu ťažiť nebude."


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress