Hlavní stránka

Schönbrunnskými zahradami - Rakousko, Vídeň

(25.07.2004)

Barokní zámek je obklopený vzácným parkem ve francouzském stylu o rozloze téměř dvou kilometrů čtverečních, což je mimochodem plocha asi čtyřikrát větší než rozloha státu Vatikán.

Původní loveckou oboru začal přeměňovat na park ve francouzském barokním stylu Jean Trehet roku 1706. Po roce 1750 získaly zahrady pod vedením Adriana van Steckhovena svou dnešní podobu a o dvacet let později do nich Ferdinand von Hohenberg přidal nové významné zahradní stavby včetně Neptunovy kašny, Římských ruin a Glorietty. Neobyčejný zájem Habsburků o botaniku a zoologii přispěl během následujícího století ke vzniku Palmového domu a zooparku.

Zahrady a zámek Schönbrunn.

Hned za zámkem se po celé jeho šířce až dozadu k Neptunově kašně táhnou květinové záhony. Ve výklencích v loubí stojí mramorové sochy.

Neptunovu kašnu, jež stojí na úpatí pahorku, vytvořil roku 1780 Franz Anton Zauner. Kašnu zdobí honosné sousoší. Nedaleko ní jsou takzvané Římské ruiny.

Za studní se zvedá pahorek, na jehož vrcholku stojí půvabná neoklasicistní stavba Gloriette, postavená na paměť vítězství nad Fridrichem II. Pruským u Kolína roku 1757. Z tohoto sloupového sálu dlouhého 135 metrů se nabízí překrásný výhled na zámek, jeho zahrady i na město Vídeň.

Barokní zámecké divadlo, vyzdobené Ferdinanden von Hohengerg roku 1766 v rokokovém stylu, bylo v letech 1979-1980 restaurováno a každé léto se v něm hraje.

Za povšimnutí stojí Palmový dům, jehož konstrukce z oceli a skla pochází z roku 1883, a zoologická zahrada. Tu založil již roku 1752 František I., manžel Marie Terezie. Naproti se nachází ještě Botanická zahrada, založená roku 1753 Františkem I.


 

Lumír Pecold

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress