Hlavní stránka

Novozélandské kráterové jezero Taupo

(07.03.2004)

Největší kráterové jezero světa se nachází na 39 stupni j. š. a na 176 stupni v. d. Leží uprostřed vulkanické oblasti Severního ostrova. Většinou jsou jeho vody poklidné a jeho průzračná hladina se jen málokdy zvlní. Nic již dnes neprozrazuje bouřlivé okolnosti, za kterých se v dávných dobách zrodilo.

Neskutečná erupce otřásla celým ostrovem asi před 250 000 lety. Tehdy vznikl obrovský kráter, který později zaplnily vody Taupa. Odhaduje se, že tato exploze naplnila vzduch osmy sty kubickými kilometry sopečného prachu. Celý Severní ostrov byl zdevastován a jeho povrch pokrývala několik desítek metrů silná vrstva horkého jedovatého popela. Až na osm set kilometrů vzdálených Chathamských ostrovech tehdy ležela deset centimetrů silná vrstva prachu. V roce 181 n. l. zaznamenali v dnešní Číně a až "v polovinu světa" vzdáleném Římě silně ztmavlou oblohu a krásně zbarvený západ Slunce. To byl výsledek další obrovské erupce Taupa. Během několika minut bylo sopkou vystřeleno do vzduchu rychlostí 900 kilometrů za hodinu asi třicet kubických kilometrů popela a pemzy, byla úplně zničena veškerá flóra a fauna v okolí pěti set kilometrů. Zřejmě šlo o nejsilnější erupci, kterou kdy svět zažil (srovnatelnou byla snad jen erupce Krakatau v roce 1863), a bylo štěstím, že v té době nebyl Nový Zéland osídlen.
 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress