Hlavní stránka

Co může Rusko ztratit předáním jižních Kuril Japonsku ?

(03.06.2001)

Územní spor mezi Japonskem a Ruskem o jižní část Kurilského souostroví se táhne léta a brání uzavření oficiální mírové smlouvy mezi oběma státy.

Územní spor mezi Japonskem a Ruskem o jižní část Kurilského souostroví (ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a drobná ostrovní skupina Habomai) se táhne léta a brání uzavření oficiální mírové smlouvy mezi oběma státy. Ze strany SSSR a dnes Ruska jde možná o odvetu za to, že když v roce 1875 Rusové vyměnili svou (severní) část Kuril za dosud japonskou jižní polovinu ostrova Sachalin, Japonsko po vyhrané rusko-japonské válce (1905) jižní Sachalin opět obsadilo a drželo do roku 1945.

Hlavní důvody však se vší pravděpodobností leží v ekonomické oblasti. Nejde jen o samotné ostrovy vulkanického původu, které zaujímají plochu 8 tisíc kilometrů čtverečních, na níž žije něco přes 15 tisíc obyvatel. Skalnatý povrch a drsné podnebí nepřejí příliš zemědělství ani jinému využití. Skutečným bohatstvím je dvě stě mil široká ekonomická mořská zóna. Biologické zdroje této zóny s nejcennějšími druhy ryb, měkkýšů, korytnatců a řas lze vyčíslit na miliardy dolarů. Jsou tam podmínky pro rozvoj mořské "živočišné výroby", pro chov tuleňů a také zásoby uhlovodíku. Kromě toho, dokud ostrovy patří Rusku, je Ochotské moře prakticky jeho vnitřním mořem.

(Převzato z věstníku Země a cesty vydávaném Zeměpisným sdružením Brno.)
 

Jan Bína
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress