Hlavní stránka
Stambacher

Dánsko - Stevns Klint

(21.03.2022)

Stevns Klint je jedním z dánských příspěvků do seznamu Světového dědictví UNESCO. Jedná se o křídové útesy na východním pobřeží ostrova Sjaelland, na nichž jsou zřetelně vidět stopy srážky obrovského asteroidu se Zemí před nějakými 66 miliony lety, která způsobila smrt dvou třetin živých organismů včetně dinosaurů. 

Útesy mají dvě vrstvy. Tu spodní tvoří měkká bílá křída s mikroskopickými stopami řas – ta je z éry dinosaurů, vrchní vrstvu tvoří tvrdý vápenec z dob po katastrofě. Ve svislých stěnách je dobře patrný tmavý pruh zvaný Fish Clay, důkaz katastrofy.

Stevns Klint

Do zápisu UNESCO patří ale více míst, z nichž každé je významné z jiného důvodu. Při procházce nad útesy uvidíte pozůstatky starých vápencových lomů, můžete pozorovat migrující ptáky, dojít ke dvěma majákům anebo se pokochat výhledem z kostelíku v Højerup, který jako by visel nad útesem.

Na jižním konci útesů lze navštívit pevnost Stevnsfort. Je to podzemní pevnost vytesaná dvacet metrů hluboko ve vápenci, která sloužila pro účely obrany Dánska a dalších zemí NATO během studené války. Pokud by došlo k válce mezi Západem a Východem, poloostrov a hlavní město Kodaň by byly první na ráně. Monitorovací zařízení v pevnosti a také na majáku tehdy sledovala Baltské moře a letecký prostor nad ním. Lze si koupit jak vstup do podzemí, tak návštěvu na povrchu areálu, kde je ve volném terénu expozice vojenských vozidel a zbraní. Jsou tu k vidění tanky, děla, rakety HAWK, radary či generátory.

Podél celého Stevns Klint vede stezka pro pěší a pro cyklisty. Je dlouhá asi 18 km, do zajímavých bodů na trase lze ovšem zajet i autem. Pokud budete mít štěstí na krásné letní počasí jako jsme měli my, bez problému strávíte na Stevns Klint celý den.

Info: www.stevnsklint.com


 

Magda Pecoldová

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress