Hlavní stránka

Svátky letního slunovratu v Lotyšsku

(14.07.2019)

Současné Lotyšsko je jednou z mála zemí Evropy, kde se slaví dodnes stovky let starý obyčej - svátky slunovratu. Svátky Ligo a Janis 23. a 24. června tu jsou významnější než například Vánoce.

Místní svátky slunovratu vycházejí ze zvyků již předkřesťanské doby a udržely se na venkově i v dobách pro ně nepříliš příznivých. Svátky jsou spojeny vztahem k přírodě, sbírají se květy, kterým je přisuzována kouzelná moc. Dívky se zdobí květinovými věnečky. Muži zase mají na hlavách věnce z dubových větviček a listů, nosí je ti, kteří se jmenují Janis (u nás Ivan). Není výjimkou, že jsou zdobena i domácí zvířata. 

Součástí svátků jsou i speciální písně, které zní z mnoha pódií, kde vystupují četné lidové i profesionální soubory. Hlavním programem je však noc z 23. na 24. června. Ta je nejkratší v roce a trvá jen asi 3 hodiny. Vše se odehrává kolem velkého ohně za hojného občerstvení. Před tím přes den se konají velké trhy, kde jsou k dostání hlavně produkty domácí výroby - chleba, masné výrobky, sýry sladkosti a rukodělné výrobky určené právě k tomuto svátku. 

Staré pohanské předkřesťanské obyčeje a zvyky se dnes udržují. Příkladně - popel z ohně se hází na pole, aby byla hojná úroda, nebo se sbírají léčivé byliny, protože v tento den mají největší sílu a účinek díky síle Slunce. Pohanské oltáře stávaly i u studní nebo léčivých pramenů. Vodě a Slunci se v pohanských dobách připisovala velká životodárná moc. Říká se, že slunovrat je i dobou tajemných sil a bytostí. K tomuto se zpívají jen pro tento den určené písně. 

V Lotyšsku se slaví celé 3 dny. Návštěvník se může účastnit vystoupení jednak v rižském skanzenu nebo na hradě Turaida. Lidé jsou ustrojeni do krojů. Tančí zpívají a radují se. I u nás se můžete k tomuto svátku připojit tím, že do okna postavíte svíčku, dveře ozdobíte věnečkem z polního kvítí a večer vyjdete ven. Třeba potkáte nějaké své světélko štěstí. 

foto: Jarka Polatová


 

Ivan Farský
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress