Hlavní stránka

Průměrný Čech na dovolené? Řecko a Egypt letecky na 8 dní, do čtyřhvězdy

(28.01.2019)

Čechy nejvíce láká vyrazit na dovolenou do Řecka či do Egypta, jednu z těchto destinací si pro dovolenou vybralo vloni 38 % z nich. Podle statistik cestovní agentury Invia si rádi připlatí za čtyřhvězdičkové hotely s all inclusive a za komfortní cestování letadlem. Nejčastěji odjíždí na 8 dní. Největším trhákem loňského roku byla podle agentury sobota 7. července, kdy bylo na zakoupené dovolené za hranicemi na 43000 českých turistů. Cenovým rekordmanem se stala skupinová dovolená za 11 milionů korun.

Táhne Řecko a Egypt, v závěsu je Bulharsko

Egejské, Středozemní a Rudé moře si Češi vybírají pro dovolenou nejčastěji. "Na prvním místě v žebříčku nejoblíbenějších dovolenkových zemí se v roce 2018 umístilo Řecko, kde strávilo dovolenou přes 21 procent Čechů se zakoupeným zájezdem. Nejčastěji to bylo na  Krétě a na Rodosu. Následoval Egypt, kam zamířilo 17 procent turistů, konkrétně do středisek Marsha Alam a Hurghada," uvádí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia. "Klienti si volí tyto destinace z důvodu kvalitních služeb, dobře upravených pláží, průzračného moře a široké nabídky doplňkových zážitků. Dostupné jsou také ceny, průměrná cena zájezdu do Řecka vyšla vloni na 17 980 Kč za osobu a do Egypta na  17 243  Kč za jednoho cestujícího," doplňuje Řezníčková. V závěsu za zmíněnými destinacemi byly Bulharsko, Turecko, Itálie a Tunisko.

Nejvíce se nakupuje v létě a v lednu

Dovolenková nákupní horečka byla vloni nejvyšší v červenci a v srpnu, kdy se prodala více než čtvrtina všech zájezdů z celkového počtu za celý rok. Podle Řezníčkové z agentury Invia je to dlouhodobý trend. Zájem o nákup výrazně narostl v lednu, kdy se prodalo téměř 12 % všech dovolených, což bylo oproti začátku roku 2017 dokonce o 50 % více. "Lednový nárůst předpokládáme i letos, důvodem jsou hlavně first minute zájezdy, tedy dovolené zakoupené i několik měsíců dopředu. Je to jeden z rýsujících se trendů, že si Češi chtějí naplánovat volno dostatečně dopředu a mít větší výběr," vysvětluje Řezníčková. Češi přitom dle jejích slov vyrážejí nejčastěji na 8 dní, takovou délku pobytu zvolilo vloni 63 % dovolenkářů.

Žádné paštiky a stany, nýbrž luxus

Doby stanových městeček, společných sprch a vlastního stravování jsou dávno zapomenuty. Čeští turisté preferují stravování all inclusive a komfort čtyřhvězdičkových hotelů. "Mezi Čechy jednoznačně vítězí v oblíbenosti čtyřhvězdičkové hotely. Na druhém místě jsou tříhvězdičkové. Co se týče stravy, nejčastější formou je all inclusive. Následuje polopenze a  potom ultra all inclusive, což je vlastně neomezená konzumace pokrmů i alkoholu," komentuje trend Řezníčková s tím, že české cestování naprosto ovládla letecká doprava. Vlastní doprava, která je na pomyslné druhé příčce za leteckou, je totiž v počtu prodaných zájezdů pětinásobně nižší.

Nejdražší zájezd za 11 milionů

Ve statistikách cestovní agentury Invia, která zprostředkovává zájezdy více než 300 cestovních kanceláří, se najdou i další "nej". Nejvíce zákazníků, kteří zakoupili vloni zájezd, bylo v rozmezí věku 40 až 44 let. Nejčastěji jsou tím, kdo zájezd kupuje a vyřizuje, ženy. Rekordním dnem, kdy vycestoval nejvyšší počet turistů do zahraničí, byl 7. červenec. Tehdy uplatňovalo dovolenkový pobyt s agenturou na 43 000 lidí. Nejdražším zájezdem se stala skupinová dovolená v hodnotě 11,1 milionu korun.

TOP přehled za rok 2018:

- Země: Řecko a Egypt

- Destinace: Hurghada a Marsa Alam

- Typ hotelu: čtyřhvězdičkový

- Stravování: all inclusive

- Doprava: letecká

- Nejfrekventovanější den: sobota 21. července

- Nakupující: ženy

- Nejdražší zájezd: 11,1 milionu korun

Tabulka č. 1: Prodej zájezdů dle zemí - TOP 6

Země

Podíl na prodeji zájezdů 2018

Průměrná cena za osobu v Kč

Podíl cestujících do dané země v  roce 2018

Řecko

21,21 %

17 980

20,10 %

Egypt

17,10 %

17 243

15,07 %

Bulharsko

8,42 %

16 400

8,98 %

Turecko

7,96 %

21 390

7,97 %

Itálie

7,05 %

10 853

7,45 %

Tunisko

6,83 %

16 302

6,21 %

Tabulka č. 2: Nejpopulárnější destinace/oblasti - TOP 6

Destinace

Podíl na prodeji zájezdů 2018

Podíl cestujících do dané destinace v  roce 2018

Hurghada

8,00 %

7,22 %

Marsa Alam

7,24 %

6,87 %

Kréta

6,22 %

6,38 %

Rodos

4,61 %

4,79 %

Sunny Beach

3,64 %

3,93 %

Alanya

2,82 %

3,06 %

Zdroj: cestovní agentura Invia


 

Monika Hořínková

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress