Hlavní stránka

Do Černé Hory za nejkrásnějšími plážemi, přírodou i skvělou kuchyní

(11.09.2016)

Republika Černá Hora je v posledních letech u českých turistů velice oblíbenou destinací pro dovolenou. Nabízí totiž mnoho lákadel. Hory a národní parky nadchnou příznivce cyklistiky a turistiky, starobylá města zase milovníky historie. Najdete zde ale také čisté moře a jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě. Pokud tak chcete ještě letos vyrazit k moři, zvažte Černou Horu. I na podzim je tu teplé počasí.

Nejmladší stát Evropy, samostatná a nezávislá Černá hora, vznikla 3. června 2006 jako následnický stát soustátí Srbska a Černé Hory. Postupem času se pak země stala velmi oblíbenou dovolenkovou destinací. "Češi dokonce stáli u zrodu Černohorského turismu. Podobně jako v Chorvatsku byli první turisté v zemi právě z České republiky," informoval Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je jedničkou na českém trhu v oblasti prodeje dovolené přes internet. Zajímavé je, že Černá Hora není součástí Evropské unie, ale eurem se zde platí. Pro cestování do země je ovšem stále nutný pas. Ceny v obchodech a restauracích jsou pak podobné jako v tuzemsku.

Ochutnejte sušenou šunku nebo čerstvé mořské plody

Milovníci dobrého jídla se při návštěvě Černé Hory mají na co těšit. Místní strava je chuťově výrazná a složená z čerstvých místních surovin. Vnitrozemská, přímořská i horská kuchyně se ale liší. U moře očekávejte spoustu ryb a mořských plodů. Součástí každého jídla je též čerstvé ovoce a zelenina, oblíbené jsou zejména pomeranče, fíky, olivy, chřest, kopřivy a cibule. V horách pak můžete vyzkoušet pršut - místní specialitu v podobě sušené, na tenko nakrájené šunky, jejíž příprava podléhá přísným pravidlům a trvá až 8 měsíců. Mezi další typické pokrmy patří například pljeskavica, smažená placka z mletého masa podávaná se sypaným ovčím sýrem, nebo hustá polévka se zeleninou a masem zvaná 
orba. V oblasti nápojů si lze pochutnat na výborné kávě, čaji i víně. Ten, kdo chce něco ostřejšího, pak může ochutnat rakiji - velmi silnou pálenku z hroznů nebo obilí.

Budva - foto: Pecold

Budva - foto: Pecold

Ideální počasí pro opálení

Balkánská země je u turistů tolik oblíbená rovněž proto, že nabízí ideální podnebí. V zemi subtropického pásu totiž panují horká léta s teplotami okolo 28 °C, slunce zde navíc svítí až 2 500 hodin ročně. I v podzimních měsících tedy u moře panují příjemné teploty. Teplotu okolo 25 °C nabízí také samotné moře. Na své si však přijdou i ti, kteří odpočinku na rozpálené pláži neholdují. Stačí zavítat do horské oblasti země, kde se v létě drží příjemné teploty ideální pro turistiku.

Národní parky s jezery i krásnými květinami

Černá Hora se může chlubit krásnou, divokou a neponičenou přírodou. V horách narazíte na rozmanitou faunu a flóru i rozlehlé pastviny. Najdete zde také čtyři Národní parky. Vápencový park Durmitor láká na orchideje, zvonky i další zajímavé rostliny, v Národním parku Biogradska gora zase můžete obdivovat ledovcová jezera nebo monumentální dvousetleté buky. Za zmínku ale rozhodně stojí též park Lovćen nebo největší sladkovodní jezero na Balkánském poloostrově - Skadarské jezero -, jehož hladina mírně stoupá a umožňuje detailně zkoumat vývoj zdejších mokřadů.

Národní park Durmitor - foto: Pecold

Nejhezčí pláže Evropy s perfektním servisem

Pláže v Černé Hoře patří dle odborníků k těm nejkrásnějším ve Středomoří. Dva kilometry dlouhá pláž v Bečiči byla například v roce 1935 vyhlášena v Paříži za nejkrásnější pláž Evropy. Pláže jsou čisté a na rozdíl od Chorvatska velice rozlehlé. "V zemi se nacházejí zejména písčité a oblázkové pláže, které se jen mírně svažují. Pozvolný přístup do moře ocení hlavně rodiny s dětmi a starší lidé," zdůraznil Michal Tůma. "Všechny pláže si navíc udržují vynikající zázemí, je zde možnost zapůjčení slunečníků, lehátek či sportovního vybavení, ale i množství kvalitních restaurací a barů," dodává Tůma. I další černohorské pláže ale zaujmou. Pláže Yachting, Cuba libre, Porto, Club 32 a Stevuzo byly například oceněny Modrou vlajkou, významným mezinárodním oceněním, které znamená vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláže.

Tip na dovolenou:

Oblast Bar
Město s dlouholetou tradicí na pobřeží Jadranu. Nachází se zde důležitý přístav.

Oblast Bečiči
Klidné letovisko je oblíbené pro sportovní vyžití, jako je tenis, košíková, vodní sporty a minigolf.

Oblast Budva
Starobylé město je největší a nejlépe vybaveným letoviskem na Černohorském pobřeží. Nachází se zde překrásné písečné pláže.

Oblast Tivat
Město s krásnými promenádami je často nazýváno Město zahrad.

Oblast Ulcinj
Nejjižnější město zaujme rozličnými zátokami, útesy a dlouhými plážemi. Na své si zde ale přijdou i milovníci historických památek.


 

Lenka Romportlová

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress