Hlavní stránka

Velký rádce cestováním autem: zákaz kouření v Itálii a povinné dětské autosedačky po celé Evropě

(30.06.2016)

Ze strachu z teroristických útoků plánují letos Češi dovolenou zejména autem do evropských zemí. Na prvních příčkách zájmu jsou dle statistik společnosti Invia evropské přímořské země, konkrétně Řecko, Itálie a Chorvatsko. Řidiči si tak musí nastudovat pravidla silničního provozu nejenom v cílové destinaci, ale také v zemích, kterými projíždí.

V Rakousku potřebujete doklad o zapůjčení vozidla

Při cestě do jižních zemí projíždí většina cestovatelů nejdříve přes Rakousko, kde se pokuty pohybují mnohonásobně výš než u nás. Dodržovat pravidla se tak vyplatí nejen z hlediska bezpečnosti, ale také kvůli financím. Na rozdíl od České republiky není v Rakousku nutné svítit po celý den. Současně je povoleno malé množství alkoholu za volantem, nadýchat lze až 0,5 promile. 

Ve vozidle je v Rakousku nutné mít k dispozici reflexní vestu, výstražný trojúhelník i lékárničku. Kromě běžných dokladů, které jsou potřeba i v ČR, je třeba doložit potvrzení o zapůjčení vozidla, pokud nikdo z posádky není jeho majitelem. Dokument by měl být sepsán v angličtině nebo němčině. Děti do 14 let, menší než 150 cm smějí být přepravovány pouze v dětské autosedačce odpovídající váze dítěte.

Ve Slovinsku kontrolujte viditelnost

Další tranzitní zemí při cestě do Chorvatska nebo Itálie je Slovinsko. Přestože v něm většina českých motoristů stráví poměrně málo času, je třeba dbát na silniční pravidla i tam. Tlumená denní světla je povinné používat po celý den, mlhovky pak ve chvíli, kdy viditelnost klesne pod 50 metrů. Maximální povolené množství alkoholu v krvi je stejně jako v Rakousku 0,5 promile. 

V autě je třeba mít zelenou kartu, lékárničku, varovný trojúhelník a reflexní vestu. Děti musí vždy povinně cestovat v dětských autosedačkách.

Do Chorvatska s hasicím přístrojem

Nejoblíbenější destinace mnohých Čechů - Chorvatsko - nakazuje podobně jako v České republice povinné celodenní svícení, přestože dlouhé a slunečné dny mohou svádět k vypnutí předních reflektorů. Toleruje se 0,5 promile alkoholu v krvi. 

V autě je potřeba mít reflexní vestu, výstražný trojúhelník, lékárničku a dokonce také hasicí přístroj. "Děti do 12 let nesmějí sedět na předních sedadlech. Pokud cestují vzadu, musí mít vhodnou autosedačku nebo podsedák určený pro jejich věk a váhovou kategorii," vysvětluje Lukáš Fiala ze společnosti Britax Römer, výrobce autosedaček a dětských kočárků.

V Itálii za volantem nekuřte

Další oblíbenou prázdninovou destinací je Itálie. Celoroční svícení po celý den je mimo obec povinné. Povolená hranice alkoholu v krvi je opět 0,5 promile, ale při případné nehodě je alkohol klasifikován jako přitěžující okolnost. "V Itálii také nově platí zákaz kouření ve vozidle převážející děti do 12 let nebo těhotné ženy pod pokutou 500 až 5 000 euro. Použití dětských sedaček je bez výjimek povinné," dodává Fiala. 

Do auta je před cestou třeba uložit reflexní vestu a výstražný trojúhelník. Lékárnička není v Itálii povinná, ale vzhledem k vlastní bezpečnosti i povinnosti mít lékárničku v okolních státech, ji odborníci doporučují i zde.

Všechny státy na trase ČR - Chorvatsko/Itálie mají povolenou nízkou hladinu alkoholu v krvi. Při delších cestách však odborníci alkohol vůbec nedoporučují. I malé množství alkoholu totiž snižuje schopnost řídit bezpečně. Už při 0,3 promile alkoholu v krvi se reakční doba znatelně prodlužuje. Alkohol dále zhoršuje prostorové vidění a zužuje zorné pole. Při dlouhých cestách je třeba dbát na zvýšenou opatrnost a bezpečnost.

Maximální povolené rychlosti v jednotlivých státech

Limity rychlosti v  km/h

Rakousko

Slovinsko

Itálie

Chorvatsko

Obec

50

Mimo obec

100

90

Rychlostní silnice

100

110

100

Dálnice

130


 

Aneta Sklenářová

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress