Hlavní stránka

Vysoké školy na Islandu

(30.07.2001)

Akademické vzdělání v plném smyslu na Islandu neexistovalo až do roku 1847, kdy byl otevřen Teologický seminář. Roku 1876 vznikla Lékařská fakulta a roku 1908 Právnická fakulta. Tyto tři instituce se spojily v roce 1911 při příležitosti stého výročí narození vůdce národního hnutí Jóna Sigurdssona a vznikla Islandská univerzita.

Od této doby se datuje moderní systém islandského vysokého školství. Během prvního školního roku se ke studiu zapsalo 45 chlapců. V současnosti na této vysoké škole studuje 5500 posluchačů (z toho je 56 % žen). Islandská univerzita je největším pracovištěm v zemi, pracuje zde téměř 1900 zaměstnanců. I z tohoto údaje je zřejmé, jaký zájem stát věnuje školství a vzdělání svých obyvatel.

Další zajímavostí je, že v roce 1933 dostala univerzita licenci k provozování loterie. Zisk z loterie zůstává hlavním zdrojem finančních prostředků na výstavbu budov, zařízení i na provoz. Univerzita je centrem národní identity, jsou zde uloženy staré rukopisy, záznamy islandského sčítání lidu z roku 1703, dále výsledky klimatických a seismických pozorování a údaje o rozsahu jednotlivých ledovců na Islandu. Vedle těchto informací jsou zde soustředěny komplexní informace o geotermálních zónách a jejich využívání.

Islandská univerzita v Reykjavíku má devět fakult, které se děli na katedry. Všechny fakulty se zabývají výzkumem i výukou; studenti se tu vzdělávají v oborech: umění, lékařství a zubního lékařství, ekonomie a obchodu, strojírenství, práva, přírodních věd, společenských věd, teologie. Fakulty navíc ve většině případů zajišťují také postgraduální studium.

Novinkou na katedře geografie přírodovědecké fakulty je, že po návštěvě české Expedice Island '97 ze ZČU v Plzni byl zaveden vyučovací předmět Geografie České republiky. (Také na katedře geografie Západočeské univerzity v Plzni si studenti všech fakult mohou volit výběrový předmět Geografie Islandu.)

Vedle Islandské univerzity, která je hlavní a nejdůležitější vysokoškolskou institucí, jsou na Islandu další dvě specializované univerzity (Univerzita Akureyri a Univerzitní pedagogická kolej), které jsou odborněji zaměřené, plní úkoly ve výzkumu a nabízejí menší počet studijních kurzů. Univerzitní studium je otevřeno pro všechny občany s ukončeným středoškolským vzděláním.
 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress