Hlavní stránka

Římský pohraniční val

(17.03.2014)

Tento val je od roku 2005 zapsán v seznamu světového dědictví a je největším archeologickým jevem v Evropě. Zachoval se velmi dobře v Přírodním parku Altmültal, kde probíhá i část pohraniční cesty někdejší římské provincie Raetie mezi Dunajem a Rýnem. Současná trasa je 115 km dlouhá a je rozdělená na pět denních etap. Lze však navštívit i jednotlivé úseky, abychom se seznámili s tímto grandiózním antickým dílem.

Vydejme se na cestu za poznáním bavorské části tohoto unikátu. Své putování zahájíme u pevnostních zbytků v Gunzenhausenu. Jsou již velmi málo patrné stejně jako u Ellingenu. Trasa pokračuje do pevnosti a lázní v Theilenhofenu. Největším místem vykopávek v této části trasy je Weiβenburg, což je první významný bod na trase. Někdejší pevnost byla obývána posádkou o 500 mužích. Severní brána, tvořená dvěma vystupujícími polokruhovými bočními věžemi, byla postavena podle, v té době, nejmodernějších poznatků pevnostního stavitelství.V civilní části pevnosti (Vicus) byly vybudovány lázně sloužící nejenom vojákům, nýbrž i civilistům ke sportu, zábavě a hygieně. Vedle toho je Weiβenburg známý i svým pokladem, pocházejícím z druhé poloviny 2. st. n. l., který zde byl objeven a lze jej obdivovat v místním muzeu. Tvoří jej figury bohů, kultovní potřeby a votivní dary, patřící k nejvýznamnějším a největším římským nálezům v Německu.

Pokračujeme v cestě do Burgsalachu. Je tu jen malá pevnost (Burgus), avšak pozoruhodná. Uzavřená stavba s branou, jedinečný typ podobný těm v severní Africe. Pravděpodobně tu sídlila setnina sloužící k ochraně a udržování cesty.

U Erkertshofenu je věž, ukazující cestu do dalšího místa na trase – Eichstättu, kde stojí za prohlídku místní historické muzeum v budově Willibaldsburgu. U Pfünzu je k vidění severní brána a části hradby pevnosti Vetoniana. Jejím úkolem bylo chránit přechod přes řeku Altmühlu. Pak již jen pevnosti u Böhmingu a Pförringu a cesta končí u Bad Göggingu, kde se napojuje na cesty Via Raetica a Via Danubia. Podrobný popis cest lze najít v publikaci dr. Stelze, Římané v Bavorsku, která popisuje 22 stanic římského impéria v současném Bavorsku.


 

Ivan Farský
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress