Hlavní stránka

Čína postaví nejvýkonnější vnitrostátní letiště světa

(24.10.2012)

S prudce rostoucí leteckou přepravou začínají mít všechna nejvýznamnější letiště světa vážné problémy s odbavováním cestujících. Čína proto plánuje postavit u Beijingu obří megahub, který by odbavil 130 milionů lidí ročně. To je o 23 milionů víc než mezinárodní letiště Heathrow v Londýně a J. F. K. v New Yorku dohromady.

Nové letiště Beijing Daxing, by se mělo otevřít v roce 2017. Má mít rozlohu 55 km² (jako Bermudy) a plánuje se výstavba celkem osm vzletových a přistávacích drah. Navzdory této ploše ale Daxing nebude největším letištěm světa. Tímto prvenstvím se už dnes pyšní mezinárodní letiště Krále Fahda v Dammamu v Saúdské Arábii, které zabírá plochu rekordních 780 km².

Plány výstavby zveřejnila nizozemská firma NACO, která se specializuje na poradenství ve výstavbě letišť na celém světě. Mezi její projekty z posledních let patří např. rozšíření letiště v Abú Zabí či egyptské Káhiře.

Nové letiště bude sloužit hlavně vnitrostátní dopravě. Proto největší výzvou je zajištění hladkého přesunu cestujících z města na letiště a zpět.

Letiště Daxing je navrženo jako komplexní přepravní uzel, který nabídne také spojení vysokorychlostní železnicí s centrem Beijingu a bude propojené také s linkami metra.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress