Hlavní stránka

Druhé největší aerolinky na světě - jihoamerické LATAM

(19.07.2012)

Letecká společnost LAN Airlines z Chile dokončila převzetí svého brazilského konkurenta TAM. Fúzí dne 22.6.2012 vznikly druhé největší aerolinky na světě (podle tržní kapitalizace) za Air China. Nová společnost ponese jméno LATAM Airlines Group.

Dohoda o převzetí by měla přinést do roku 2016 úsporu asi 700 milionů USD (14,4 miliard Kč) ročně. Nová letecká společnost vzniká ve chvíli, kdy ekonomický růst i poptávka po letecké přepravě v Brazílii, největším leteckém trhu Jižní Ameriky, klesá. Zvyšuje se počet podobných fúzí a akvizic brazilských leteckých společností, které se potýkají s vysokými mzdovými náklady, daňovým zatížením a přeplněnými letišti.

LATAM Airlines budou létat do 150 destinací ve 22 zemích od Frankfurtu nad Mohanem po Sydney. Příjmy LAN a TAM v roce 2011 činily celkem 13,3 miliardy USD a přepravily 60,3 milionu cestujících a 1,1 miliardy tun nákladu. 
Do konce roku 2012 se mají nové aerolinky rozhodnout, ke které letecké alianci se připojí. LAN jsou zatím členem aliance OneWorld a TAM členem Star Alliance.

LATAM Airlines budou létat do 150 destinací

Spojení bylo poprvé oznámeno už v srpnu 2010. Společnost LAN, jejímž majoritním akcionářem je rodina Cuetových, nyní oznámila, že její nabídku na výměnu akcií přijalo 95,9 procenta všech akcionářů. LAN tak získala plnou kontrolu nad TAM. Pro schválení transakce bylo potřeba získat souhlas nejméně dvou třetin akcionářů TAM. LAN nabídla za každou akcii TAM 0,9 své akcie. Hodnota transakce by se měla pohybovat kolem 2,7 miliardy USD.

Spojení obou leteckých společností odráží zvyšující se obchodní a ekonomickou integraci v Jižní Americe, kde se díky růstu příjmů domácností zvyšuje poptávka po zboží a službách. Podle informací agentury Reuters se v posledních letech spojily desítky chilských a brazilských finančních, maloobchodních a dřevařských firem. Je zřejmé, že ekonomiky některých zemí Jižní Ameriky (na rozdíl od Evropy) v posledních několika letech rostou.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress