Hlavní stránka

SOS na Šumavě

(10.11.2011)

Na sto třicet speciálních tabulek už rozmístili správci v lesích Šumavského národního parku. Slouží turistům, kteří se v šumavské přírodě dostanou do úzkých. Z cedulek se dozvědí, na která telefonní čísla mohou volat z mobilu a podle uvedených souřadnic nadiktovat záchranářům i svou přesnou polohu.

Tabulky na takzvané traumatologické body umisťují správci na Šumavě už třetím rokem a jejich síť se neustále rozšiřuje.

Počátkem listopadu 2011 je umisťují do lesů v okolí Kašperských Hor. Pro případného uživatele, například zraněného má systém jasné výhody. Omezí dlouhé hovory, kdy se záchranáři snaží od člověka v nouzi získat popis místa, kde se právě nachází. Ten bývá velmi často zkreslený, ovlivněný zdravotním stavem a stresem, nebo není známý vůbec (často "ztracenec" neví, kde se právě nachází).

Tabulka traumatologického bodu má velikost 15 x 35 centimetrů, stejný jako místopisné tabulky celorepublikového systému Klubu českých turistů. Na bílém podkladu je v horní části nápis v českém a anglickém jazyce "tísňová volání". V levé části jsou nouzová telefonní čísla Integrovaného záchranného systému ČR s logy jednotlivých složek, dolní část je vyčleněna pro nouzová telefonní čísla Horské služby a Informační a strážní služby.

Na každé cedulce jsou souřadnice GPS a největšími číslicemi a písmeny je uveden specifický pětimístný kód. Jeho první písmeno určuje kraj umístění bodu (J– Jihočeský, P–Plzeňský), druhé písmeno přesnou pozici v daném kraji a číslo pak konkrétní traumatologický bod území.

Bude nejlepší, když tyto tabulky nebudete potřebovat, ale čert nikdy nespí…


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress