Hlavní stránka

Středozemní moře

(02.12.2009)

Středozemní moře je vnitřním mořem Atlantského oceánu vklíněným mezi Evropu, Asii a Afriku. S Atlantikem je spojeno Gibraltarským průlivem, s Černým mořem tureckými průlivy Bospor a Dardanely. Uměle vyhloubeným Suezským průplavem v Egyptě je spojeno s Rudým mořem a to už skoro 140 let.

Středozemní moře zaujímá plochu 2 505 000 km2 s průměrnou hloubkou kolem 1 500 metrů. Největší hloubka byla naměřena jižně od řeckého Peloponesu - 5 120 metru. Nejvyšší příliv ve Středozemním moři je u tuniského pobřeží a dosahuje 1,7 metru.

Salinita (slanost) moře se pohybuje od 36 ‰ na západě do 39 ‰ na východě. Proti Atlantskému oceánu je tedy jeho voda nezvykle slaná, ale zároveň i podstatně teplejší. Průměrná teplota vzduchu převyšuje průměrnou teplotu moře pouze po dobu 3-4 měsíců v kalendářním roce. 

Středomořské klima je mimořádně příznivé. Zima je mírná, teploty na severním pobřeží se pohybují mezi 7 až 2° C, na jižním pobřeží dosahují až 18° C. Pro léto je příznačné teplé bezvětří. Východní část Středomoří náleží do subtropické oblasti. Rostou zde olivovníky, citrusové stromy, opuncie a agáve. Pěstuje se zde jižní ovoce a zelenina. Ve středomořské oblasti se vyskytují pinie, cedry a cypřiše.

Středomoří se z hlediska námořní dopravy i z hlediska cestovního ruchu dělí na: 
a) západní Středomoří, kam náleží Lví a Valencijský záliv, moře Ligurské a Tyrhénské s Baleárskými ostrovy, Korsikou a Sardinií, 
b) východní Středomoří, oddělené mořským prahem mezi italskou Sicílií a africkým Tuniskem, kam patří moře Egejské, Jaderské, Jónské a Krétské.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress