Hlavní stránka

Autoři Internet Geographic Magazine

Lumír Pecold

Ing. Lumír Pecold působí jako fotograf, kameraman, výtvarník a nezávislý novinář. Publikuje časopisecky, v rozhlase i televizi. Samostatně napsal a nafotil knihy - Cesty do podzemí (z prostředí výzkumných výprav speleologů), Sever (expedice, dobrodružné výpravy i jen toulání evropským severem), Russland (v němčině vydal Bruckmann Mnichov). Společně s V. Tkáčem napsal rozsáhlou publikaci Památky UNESCO - Střední Evropa, kterou také ilustroval a pro kterou dělal celkovou grafickou úpravu. Šedesát jeho fotografií bylo otištěno v kalendáři "Památky UNESCO". Je také spoluatorem dvanácti televizních filmů o památkách UNESCO. Jako fotograf, řidič, průvodce a tlumočník se podílel na rozsáhlém projektu "Sowjetunion quer durch" pro Badenia Verlag. Dva roky fotografoval pro firmu INNOVA z USA. Jako fotograf a obrazový poradce působil pro softwarovou firmu Microsoft se sídlem v Seattlu. Jeho fotografie najdete také například v propagačních materiálech firem Gumotex, Kammsport, Meindl, Jansport, BayWa a řady dalších. Každoročně vychází také několik exkluzivních obrazových kalendářů s jeho fotografiemi.

Ing. Lumír Pecold mimo prakticky celé Evropy procestoval také Kubu, USA včetně Aljašky, Kanadu a velkou část Asie i kus Afriky. Během objevitelských výprav jeskyňářů pracoval ve společné expedici s Angličany v Picos de Europa ve Španělsku, několik let se podílel na výzkumech v Krymském krasu na Ukrajině, působil v druhé nejdelší jeskyni světa "Optimistická" na Ukrajině, zúčastnil se expedice, při které byla objevena v té době druhá nejhlubší propast na Zemi - propast Vjančeslava Panťuchina (Bzybský hřbet) v Gruzii.

V rámci expedicí působil řadu let na Kavkaze, kde vedl sportovní, přírodovědné a etnografické výpravy do Svanetie, Chevsuretie, Osetie, Dagestánu, Kabardino Balkárie a dalších míst. V Zakavkazsku působil v Gruzii, Arménii, Ázerbájdžánu.

Napsal také knihu Kavkaz - průvodce tímto nádherným pohořím skýtajícím nepřeberné možnosti "outdoor" aktivit i výprav za poznáním a dobrodružstvím.

Během let procestoval prakticky všechny země bývalého Sovětského svazu, v zimě fotografoval pastevce sobů pod Uralem, na lyžích putoval po zamrzlém Bílém moři, na koních prošel Altaj. V roce 2000 natáčel filmy o památkách UNESCO v Gruzii, Arménii a Turecku. V roce 2001 fotil a natáčel vlky a medvědy na pomezí USA a Kanady, a to je jen zlomek z jeho aktivit.

S horolezci navštívil řadu světových velehor, s přírodovědci karibskou oblast a Turecko, stopem a pěšky zdolal sám poušť Gobi v Mongolsku, na plachetnici se plavil po Bajkalu či Jadranu, na raftech splouval divoké řeky, na kajacích se plavil průlivy Šarlotiných ostrovů.

Jeho filmové reportáže bylo možné vidět například v desítkách dokumentů natočených pro pořady Objektiv a Toulavá kamera v České televizi. Pro Českou televizi natáčel i v Ugandě. Několik let sbíral filmový materiál pro hodinový dokument o evropských Velikonocích, rovněž uvedený v České televizi. Obdobný hodinový dokument s názvem Čas dárků natočil o období mezi Mikulášem a Třemi králi v Evropě.

Produkoval také řadu filmových dokumentů pro firmy a instituce. Lze jmenovat například dokument o výstavbě úpravny plynu v Sosnogorsku (Rusko, Komi) pro firmy Škoda JS a Elmatherm nebo ekologický dokument o výstavbě skládky odpadů pro Ostravu, který získal cenu ministra pro životní prostředí České republiky, natáčel také pro Lázně Darkov a celou řadu dalších firem a institucí. Řadu jeho krátkých filmů najdete také v rubrice Ingema-TV.

Jeho poslední kniha Slavnosti a rituály je pak ukázkou toho, jaké nevšední a zajímavé věci můžeme spatřit a zažít často doslova za humny.

 

Knihy Lumíra Pecolda

Články Lumíra Pecolda na www.ingema.net

Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress