Hlavní stránka

Autoři Internet Geographic Magazine

Jaroslav Hladík

 

ing. Jaroslav Hladík

Ing.Jaroslav Hladík (1947) – Vystudoval vysokou školu zemědělskou a pedagogiku v Brně, je dlouhá léta učitelem přírodopisu na základní škole. Bydlí s manželkou a dvěma dospělými syny v Prosiměřicích u Znojma. Rád poznává kraje doma i v cizině, lidi a jejich život, přírodu, historii i současnost. Fotografuje, kreslí, zajímá se o ornitologii, kaktusy a přírodu vůbec. Miluje pouště, hory a vysokohorskou turistiku. Každoročně několikrát zajíždí do nedalekých Alp v Rakousku, aktivně se zúčastňuje turistických pochodů a různých turistických a cestovatelských akcí. V posledních létech stále víc studuje vlastivědu svého regionu.

Cesty 10 Cesty 11


Navštívil desítky zemí v Evropě a Asii (např. Vietnam, Gruzie, Arménie, Mongolsko, Uzbekistán, Turkmenistán, Ázerbajdžán, Izrael, Jordánsko atd.). Byl mimo jiné členem expedicí do horských a pouštních oblastí Uzbekistánu (1989), lesnatých a močálovitých oblastí Kostromy v Rusku (1988), za přírodou a památkami Albánie (1996) a Řecka včetně několika ostrovů (1996). Z pobytu v Izraeli (1999) vznikl útlý cestopis „Na shledanou v Izraeli“ a celá řada kreseb a fotografií, které společně se synem Alešem, jež zde čtyři roky žil, připravuje pro výstavu. Přesto, že Orient je jeho láskou, chtěl by poznat Afriku, ale hlavně Mexiko a Jižní Ameriku už proto, že více jak tři desítky let pěstuje kaktusy. V roce 1997 převzal na Africkém sympoziu v Holicích při příležitosti oslav 150. výročí narození E. Holuba, čestnou plaketu dr. Emila Holuba. Touha cestovat a poznávat svět jej přivedla v roce 1988 společně s J. Polákem k založení dnes velmi uznávaného a prestižního Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE Prosiměřice u Znojma. Bližší informace o klubu jsou na adrese: http://globe.euweb.cz
Publikuje cestopisné, vlastivědné i odborné články v desítkách různých novin a časopisů u nás i na Slovensku, rovněž na internetu: beseduje, přednáší a promítá diapozitivy. Vystavuje kresby i fotografie ze svých cest. Několikrát vystupoval v rozhlase a televizi (např. v ČT 2 v pořadu Dr. Přidala a dvakrát v Uzbekistánu). Některé fotografie i reportáže má společně se syny na svých www stránkách „Svět na dlani“ : http://hladik.euweb.cz. Redakčně a autorsky spolupracuje na geografických sbornících CESTY (č. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,11,12,13), vydávaných od roku 1988 v nakladatelství Mondo pro Klub cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE, zpravodaji Speciál GLOBE a na klubových webových stránkách.V rukopise má zpracované zážitky z Uzbekistánu, Ruska, Balkánu a pracuje na dalších.
Biografie:
Filipský a kol.: Čeští a slovenští orientalisté, afrikanisté a amerikanisté, Libri, Praha
1999, str. 400 (na str. 172 heslo Hladík Jaroslav)
Martínek J, Martínek M.: Kdo byl kdo - naši cestovatelé a geografové, Libri, Praha 1998, str. 508 (heslo na str. 236 - 237)
Polák J.: Minimedailonek: ing. Jaroslav Hladík, in: Ročenka Cesty č. 6, K c H+Z
GLOBE, Prosiměřice 1994
Šmíd K.: Ing. Jaroslav Hladík, Who is who in Orient Club (Part Czech Republic), Prague 1997

KNIHY
Prosiměřice 1226 – 1996. Mondo 1996, - společně s: Polák J., Poláková K.
První zpracovaná vlastivědná historie Prosiměřic od nejstarší písemné zmínky z roku 1226 až po současnost, doplněná unikátními fotografiemi.
Mongolsko – jurta. Mondo 1997, - společně s: Polák J., Šíma J
V útlé publikaci jsou stručně shrnuté Čs. – Mongolské vztahy, historie, turistické informace. Historie tradičních setkání přátel Mongolska v Prosiměřicích pod názvem Jurta pořádaných společně se Společností přátel Mongolska v Praze a Klubem cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE, včetně řady dokumentárních fotografií.
50. let samostatné české školy v Prosiměřicích, 1999
Historie školství a školy v Prosiměřicích včetně přehledu absolventů a pedagogů za uplynulých padesát let.

Prosiměřice Izrael


Na shledanou v Izraeli, Mondo 2002
Na 64 stránkách prožije čtenář společně s autorem část zážitků ze země, kterou přes padesát let zmítají obrovské problémy vztahů s Palestinci a ostatními arabskými sousedy. Země bohaté na velké množství historických a biblických památek, místa vzniku tří světových náboženství, nádherné přírody, pestrých lidských osudů a orientálního prostředí. Text je proložený několika fotografiemi. Vzhledem k omezenému rozsahu, nebylo možné otisknout praktické informace, důležité adresy, přehled studijní literatury a odkazy na zajímavé www. Pro cestovatele tato nesmírně důležitá část je proto uveřejněna na autorových webových stránkách „Svět na dlani“ – http://hladik.euweb.cz v odkaze Asie – Izrael.

Cesty12 Mongolsko

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress