Hlavní stránka

Od eukalyptových lesů k poušti

(09.11.2007)

Od poslední písemné zprávy vedla naše cesta z eukalyptových lesů v okolí Pembertonu dále přes městečka Northcliffe, Walpole a Denmark až do přímořského letoviska Albany. Odtud jsme pokračovali na sever do vnitrozemí do pohoří Stirling Range a dále znova k pobřeží do Esperance. Zde se naše cesta otočí na sever do vnitrozemského Norsemanu, okraje pouště Nullarbor plain.

Profil trasy
Ač se to člověku nezdá, jízda na kole po Austrálii není zase až tak lehká. I když tu v podstatě v západní části země žádné hory nejsou, cyklistu tu čekají nekonečné stovky kilometrů pořád nahoru a dolů, nahoru a dolů, nahoru a dolů… . My tomu říkáme „hupy”. Jedná se vždy o tak 200-500 metrů dlouhá stoupání a hned zase klesání a tak se to mnohdy opakuje celé hodiny. Průměrná rychlost tu tedy je poměrně nízká. Když udržíme 15 km/h, býváme rádi. Vyskytují se tu ale občas i rovinky. Nejdelší absolutně rovný úsek bez sebemenší změny směru jsme zaznamenali u Perthu. Jednalo se o 15 km dlouhou rovinku, která končila kdesi v dáli a my ji museli zdolat. Zatím si vůbec nedovedu představit Nullarbor plain. Tam je totiž jeden rovný úsek neuvěřitelných 155 kilometrů!!! Silnice prý za tu dobu neuhne ani neklesne o centimetr! Jsme tedy zvědaví na tuto raritu.

Fauna
O klokanech už jsme psali. Vídáváme je v podstatě denně. Jsou to krásná roztomilá zvířátka. Narazili jsme už i na několik hadů různých druhů. Sami neútočí, ale I tak je třeba mít se na pozoru a při procházkách buší se dívat pod nohy. Viděli jsme také želvu se strašně dlouhým krkem. Vypadala hrozně srandovně. Z ptačí říše tu žijí různé druhy papoušků, kormoráni, pelikáni, bílí čápi, emu, … .

Z domácích zvířat jsou asi nejčastější ovce, dobytek a koně. Kozy nebo prasata jsme tu ještě neviděli.

Při projíždění kolem jedné z farem se za námi rozběhl rozzuřený rotvajler. Měli jsme co dělat, aby jsme mu ujeli. Pořádně jsme se při tom zapotili. Bylo to taktak!

Tingle Tree
Tento fantastický strom, jeden z několika druhů eukalyptů, dorůstá obrovských rozměrů, hlavně co se kmene týče. Těchto stromů jsme viděli desítky a byli jsme se podívat i na ten největší, jmenuje se Giant tingle tree („velikán, obr”). Jeho podstava, tedy dolní část kmene má obvod neuvěřitelných 20 metrů! Uvnitř je kmen vykotlaný, ale strom jinak žije. Do útrob kmene se dalo zajet s koly a postavit i stan. Jeho stáří se odhaduje na 400 let.

Tree Top Walk
Jedná se o australskou raritu, kdy máte možnost pohybovat se po kovových mostech v korunách vysokánských eukalyptů ve výškách 40 m nad zemí. Celá procházka v říši ptáků je dlouhá asi 600 metrů a můžete tak pozorovat život, který byste jinak nikdy ze země neměli šanci vidět.

Zima, vítr, déšť a kroupy
Tak takovéto počasí nás teď provázelo několik posledních dní. Přišla velmi studená fronta od JV a znepříjemňovala nám tak šlapání. Bohužel jsme zrovna projížděli minimálně obydlenými oblastmi a tak nezbývalo nic jiného, než navléknout pláštěnku, zatnout zuby, opřít se do pedálů a šlapat. Některé dny jsme jeli mnoho hodin v dešti. V jedné chvíli, když jsem zrovna píchnul kolo a spravoval to, přišly k tomu všemu ještě kroupy! Jak na potvoru! Ale co, i to k tomu patří.

Vítr, to je kapitola sama pro sebe. Hodně se tu mění a bývá hodně silný. Jsou hodiny, kdy tvrdě šlapete proti silnému větru a i když jste na rovince, jedete maximálně 10 km/h. No a někdy i z kopce musíte šlapat. A to už je opravdu maximálně nepříjemné.

Voda
Určitě jedna z nejdůležitějších věcí, které tady cyklista a v podstatě kdejaký cestovatel potřebuje. Zatím jsme s obstaráváním tekutin problémy neměli. Byly sice úseky kolem 50 km, kde voda nebyla, ale na to jsme se vždy připravili a nějakou tu rezervu s sebou vozili. Ve všech městečkách je voda z vodovodu strašně moc chlorovaná. Jiná ale bohužel není. Na farmách to funguje jinak. Vodovod nikde nemají a tak sbírají dešťovou vodu do obrovských plechových či plastových nádrží. Prostě to, co steče ze střechy domu, stáje či stodoly, je svedeno do nádrží a to se pak používá jako pitná voda. Nijak se to už chemicky neošetřuje. Není ani proč. Průmysl tady v podstatě nikde nemají. Hustota obyvatelstva je minimální a tak i ovzduší a tím pádem i deště jsou čisté. Rádi si tedy od farmářů „dešťovku” na pití bereme.

Brzy nás čekají dlouhé úseky až 190 km bez vody. Bude to v poušti Nullabor plain a právě tady budeme muset tahat vodu i na více dní. Je nutné mít zde rezervu. Voda je to nejdůležitější. Počítáme tedy s dalším zatížením na osobu okolo 10-12 litrů určitě.

Komáři a mouchy
Na komáry jsme si už nějak zvykli. Otravují hned po západu slunce. Někdy jich jsou tisíce a je to strašně nepříjemné, až utrpení. Je nutné se namazat repelentem, vzít moskytiéru nebo ještě lépe už před setměním postavit stan a ukrýt se v něm. To se ale vždy nedaří. Mouchy nás začaly otravovat až na jižním pobřeží. Do té doby nebyly. Kolem nádherných bílých pláží u Esperance je much mraky. Lezou nám všude – do uší, nosu, očí atd. Jsou strašně dotěrné. Otravují i za jízdy, když jedeme pomaleji než 16 km/h. Nejhorší to je tedy při stoupání do kopce. Někdy nezbývá nic jiného než zase převléknout moskytiéru přes helmu.

Pláže na jižním pobřeží
V okolí městeček Denmark a hlavně Esperance se nacházejí úžasné pláže s bílým pískem, blankytně modrou vodou a krásnými kamennými útesy. Je to jak v pohádce. Nejvíce nás zaujala skaliska Elephants Rock. Voda tu je ale studená po celý rok a ani v létě se nepřehoupne přes 18-19 °C. I tak je to ráj pro surfaře. Vlny tu bývají pro ně ideální.

Setkání
Kousek od Denmark nás k sobě pozval farmář Charlie, jehož praděda se do Austrálie dostal jako anglický trestanec v řetězech za ukradení kusu látky. Bylo mu pouhých 13 let. Těžký to osud, ale taková byla doba. Charlie byl velmi milý chlapík a i ve svých 75 letech velmi aktivní. Staví si nový dům, maluje obrazy a ukázal nám i malé zlaté nugety, které hledá v písku.

Další zajímavé setkání, vlastně pozvání bylo od farmářů Williamsových. Ti nás vzali k sobě domů na noc, pohostili a obdarovali teplou sprchou.

Podobné pohostinnosti se nám dostalo i od Smithových z Esperance, u kterých jsme nakonec strávili dvě noci a udělali si tu den volna a prohlédli si tak nádherné okolí Esperance.

Potkali jsme dalšího dálkového cyklistu. Tentokráte Angličana George, byl to velmi bujarý a zábavný chlapík kolem padesátky. Nevozí brašny na nosičích, ale nezvykle za sebou táhne místo toho vozík.

Stirling range and Dutch windmill
Pohoricko Stirling range byly první hory, které jsme viděli. Jedná se o skalnaté hory vysoké kolem tisíce metrů, ale přesto velmi dominantně vystupující nad okolní krajinou. Na okraji pohoří stojí replika nádherného holandského mlýnu, který je plně funkční.

Mořské akvárium v Esperance
Fantastická atrakce a koníček nadšence Marcuse. Na ukázku zde jsou stovky ryb, korálů, mořských koníků a dalších živočichů ze všech australských moří. Zlatým hřebem všeho je, že si můžete za Marcusovy asistence pohladit žraloka, rejnoka, mořské ježky a další živočichy. Opravdový a velmi nevšední zážitek. Markus je odborník a nadšenec, který Vám s radostí vše předvede, vysvětlí a ukáže.

Závěrem
Nyni nás čeká 200 km dlouhý přesun z Esperance do Norseman a potom už dlouho očekávaná 1300 km dlouhá poušť Nullabor plain. Po dobu 2-3 týdnů budeme tedy mimo mobilní signál i internet. Čeká nás smažení se na absolutně rovných cestách, kde vůbec nic neroste a není tady žádný stín. Úseky bez vody tu měří až 190 km! Bude to zabíračka. Je to ale velká výzva. Držte nám palce, ať vše dopadne dobře.


Postřehy, zajímavosti, nevšednosti
1. Australané mají hodně pih, je to dáno silným zářením slunce
2. Pokladní Vám v obchodech vše automaticky naskládají do tašky - velmi příjemné!
3. Každý supermarket zaměstnává 1-3 sběrače nákupních košíků a ti pobíhají po parkovišti a koše hned uklízejí.
4. Když si chcete koupit jedno mýdlo, máte smůlu. Prodávají se jen balení po 3-5 kusech.
5. Velké množství aut tady má automatickou převodovku.
6. Právě v těchto dnech obnovuje po mnoha letech česká Škoda prodej svých vozů v Austrálii.

Další díly:
1. kapitola
2. kapitola
3. kapitola


 

Martin Stiller
www.cyklocestovani.cz

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /www/doc/www.ingema.net/www/clanek.php:27 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.ingema.net/www/clanek.php on line 27