Hlavní stránka

Seznam památek UNESCO

Mexiko
 
ARCHEOLOGICKÁ OBLAST PAQUIMÉ, CASAS GRANDES
   oblast Paquimé Casas Grandes, jež dosáhla svého vrcholu v 14. až 15. století, hrála klíčovou roli v obchodních a kulturních kontaktech mezi kulturou pueblanů v jihozápadní části USA a severním Mexiku a mezi vyspělejšími středoamerickými civilizacemi. Odkryta byla pouze část těchto ruin, ale ta svědčí o vitalitě této kultury skvěle adaptované v jejím fyzickém a ekonomickém prostředí. Ta ale zmizela po dobytí Španěly a následném jejich obydlení tohoto koutu světa.
 

EL TAJIN
   město z předkolumbovské doby má dobře zachovalá náměstí a pyramidy.
 

EL VIZCAINO
   přírodní mořská rezervace, její laguny poskytují útočiště velrybám a tuleňům.
 

GUANAJUATO
   historické město s barokními památkami, staré stříbrné doly.
 

HISTORICKÉ MONUMENTY V TLACOTALPAN
   Tlacotalpan, španělský koloniální říční přístav blízko pobřeží Mexického zálivu, byl založen v polovině 16. století a zachoval si svůj původní urbanistický plán ve vyjímečném stavu. Jeho kvality spočívají v širokých ulicích, v domech s kolonádou (colonnaded houses) postavených v nepřeberném množství různých stylů a barev a v mnoha stromech na veřejných místech i soukromých zahradách.
 

Historické opevněné město CAMPECHE (1999)
  Campeche je typické přístavní město španělského kolonizačního období v Novém Světě. Zachovalo si své vnější ochranné zdi a systém pevností, které byly postaveny, aby chránily tento karibský přístav před útoky z moře.
 

HOSPIC Cabaęas, Guadalajara
   v prvních letech 19. století byl v Guadalajara postaven hospic, aby poskytoval péči a přístřeší pro lidi různě znevýhodněné - sirotky, staré lidi, handicapované lidi, chronické invalidy. Tento pozoruhodný komplex, kde je obsaženo mnoho originálních prvků, které zjednodušovaly život svým obyvatelům, byl na svou dobu unikátní. V raném 20. století byla zdejší kaple vyzdobena sérií úžasných maleb (maloval José Clemente Orozco - jeden z nejvýznamějších mexických muralistů té doby).
 

CHICHEN ITZA
   ruiny předkolumbovského města jsou svědectvím o maysko-toltécké civilizaci.
 

MEXICO CITY
   historické centrum města má pět aztéckých chrámů i novodobé památky. Xochimilco je lokalita poblíž města s nejvýznamnějšími památkami bývalého Tenochtitlanu.
 

MORELIA
   historické město má 249 zachovalých památek svědčících o jeho rozkvětu v 17. století.
 

OAXACA
   historické centrum je příkladem španělské koloniální architektury, archeologické naleziště Monte Alban v horách svědčí o tisícileté historii předkolumbovských kultur.
 
Článek Z Acapulca k Zapatistům do San Cristobal de las Casas (Mexiko)

Oblast archeologických monumentů XOCHICALCO (1999)
  Xochicalco je výjimečně dobře zachovaný příklad opevněného politického, náboženského a obchodního centra z těžkých let 650 až 900 n.l. Ta následovala po rozpadu silných států jako Teotihuacan, Monte Alban, Palenque a Tikal.
 

PALENQUE
   předkolumbovské město a národní park v tropech, město je příkladem mayské svatyně z klasického období (6.?7. století).
 
Článek Z Acapulca k Zapatistům do San Cristobal de las Casas (Mexiko)

POPOCATEPETL
   14 klášterů na svazích sopky pochází z 16. století , připomínají příchod křesťanství do této oblasti.
 

PUEBLA, CHOLULA
   historické centrum města Puebla má mnoho zachovalých budov z 16. a 17. století, město Cholula má řadu kostelů a pyramidu.
 

QUERÉTARO
   staré koloniální město si částečně zachovalo původní půdorys indiánského města. Má mnoho barokních památek.
 

SIAN KA´AN
   biosférická rezervace v oblasti tropických lesů zahrnuje i pobřeží Yucatanu.
 

SIERRA DE SAN FRANCISCO
   skalní malby vrezervaci El Vizcaino, z období 100 př. n. l. až 1300 našeho letopočtu, jsou výjimečně zachovalé.
 

TEOTIHUACAN
   ruiny předkolumbovského města, posvátného místa s pyramidami Slunce a Měsíce.
 

UXMAL
   mayské město, jeho ceremoniální místa představují vrchol mayského umění a architektury.
 

ZACATECAS
   historické centrum španělského města v horách.
 

Staré mayské město CALAKMUL (Campeche) (2002)
  Calakmul bylo významné mayské město ležící hluboko v tropických lesích oblasti Tierras Bajas v jižním Mexiku. Po dobu více než dvanácti století hrálo klíčovou roli v historii tohoto regionu. Jeho působivé stavby a charakteristický půdorys jsou pozoruhodně zachovalé a dávají nahlédnout do života ve starém hlavním městě Mayů.
 

Františkánské misie v Sierra Gorda (stát Queretaro) (2003)
  Františkánské misie v Sierra Gorda (stát Queretaro) Františkánské misie byly postaveny během poslední fáze konverze vnitrozemského Mexika ke křesťanství, uprostřed 18. století, a staly se podpůrným prvkem při šíření křesťanství v Kalifornii, Arizoně a Texasu. Celkem 5 misií podává svědectví o kulturním vlivu Evropy na nomádské obyvatelstvo středního Mexika. Bohatě zdobené fasády kostelů jsou důkazem spolupráce misionářů s indiánským obyvatelstvem. Osady v okolí misíí si zachovaly svůj domorodý charakter.
 

Dům a ateliér Luise Barragána (Luis Barragán House and Studio) - 2004
  Byly vystavěny r. 1948 na předměstí Mexico City a jsou výjimečným příkladem práce architekta v letech po 2. světové válce. Betonová stavba o ploše 1 161 m2 má tři podlaží a malou zahradu. Práce Barragána spojovala moderní a tradiční proudy a prvky v nové syntéze, jež ovlivňuje i současný vzhled zahrad, náměstí a krajiny.
 

Ostrovy a chráněné oblasti Kalifornského zálivu (2005)
  Celkem 244 ostrovů, ostrůvků a pobřeží v severovýchodním Mexiku. Moře Cortéze a jeho ostrovy se nazývají přírodní laboratoří pro výzkum druhů. Navíc se tu dají studovat téměř všechny hlavní oceánské procesy, jež se v oceánech planety vyskytují. Členité ostrovy s vysokými útesy, písečnými plážemi a tyrkysovou vodou propůjčují těmto místům nebývalou krásu. Nachází se zde 695 druhů cévnatých rostlin, nejvíce ze všech mořských a ostrovních míst, jež jsou na Seznamu Světového dědictví. Rovněž počet rybích druhů je výjimečný - 891, z toho 90 je endemitických. Navíc zde žije 39 % z celkového počtu mořských savců na světě a třetina všech kytovců.
 

Tequila - krajina pěstování agáve a zařízení na výrobu Tequily (2006)
  34658 ha území mezi úpatím vulkánu Tequila a údolím Rio Grande kde se pěstují modrá agáve. Krajinu přeměňovali zemědělci od 16. století tak aby mohli produkovat tequilu. Už 2000 let se v těchto krajích používá šťáva agáve na výrobu alkoholu a z vláken listů se vyrábějí šaty. Dosud funkční destilérie, pole i osady Tequila, Arenal a Amatitan s továrnami a palírnami - tzv. tabernas (nelegální palírny z dob španělské nadvlády) společně s haciendami z 18. století i archeologickými lokalitami ukazují jak kultura agáve patří k mexické identitě.
 

UNAM - areál Národní mexické univerzity (2007)
  Jde o komplex budov, sportovišť a parků kampusu, který vznikl v letech 1949-1952 za účasti 60 architektů, stavitelů a umělců. Výsledkem se stal modernistický celek kombinující prvky urbanismu, architektury, inženýrství, krajinářství i výtvarného umění s odkazy na místní tradice, zvláště z předhistorické doby.
 

San Miguel - opevněné město a kostel Ježíše Nazaretského v Atotonilku (2008)
  Opevněné město San Miguel de Allende bylo založeno v 16. století na královské cestě a největšího svého rozmachu dosáhlo v 18. století. Mnoho význačných světských i církevních staveb tu bylo v té době postaveno ve stylu mexického baroka a řada z nich je mistrovskými ukázkami tohoto slohu. Významným příkladem místního barokního umění je také kostel Ježíše Nazaretského stojící v indiánské vesnici Atotonilko, ležící asi 14 km od města San Miguel.
 

Biosférická rezervace motýlů monarchů (2008)
  Do rezervace ležící asi 100 kilometrů severozápadně od Mexico City se každý podzim vrací miliony, možná miliardy motýlů monarchů. Větve tamních stromů se zcela ztratí pod křídly těchto motýlů, kteří se sem na malou plochu rezervace vrátí ze své pouti po Severní Americe. Na jaře pak motýli začnou zase migrovat směrem do východní Kanady, aby se na podzim zase vrátili do Mexika. Během cesty se narodí a zemřou čtyři generace těchto motýlů a jak tedy najdou cestu zpět do svého zimoviště zůstává stále záhadou.
 

Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 

Nefunguje-li nějaký odkaz či je něco nepřesně, dejte nám vědět, ať můžeme chybu co nejdříve odstranit.


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress