Hlavní stránka

Korekce mechanického poškození

Náš skener je vybaven speciální technologií snímání mechanických poruch na filmu, které se odlišují od RGB barevných složek obrazu. Přidaná IR LED (infračervená luminiscenční dioda) čte jednotlivé body obrazu společně s RGB složkami. Pokud se obraz objeví pouze v IR složce, je programem nahrazen zprůměrovanými hodnotami nejbližších bodů v okolí poruchy. Vzhledem k této vlastnosti jsou z obrazu vyretušovány škrábance, prach a pod., a to bez jakékoliv ztráty obrazových detailů. Skenování sice trvá déle, ale tato funkce provede práci na retuši, která by mohla zabrat jinak i několik hodin.

Programové odstranění prachu a škrábanců, kterým jsou vybaveny některé softwarové nástroje, pracují již s hotovými obrazovými daty a nemohou tak rozeznat, které prvky obrazu nebyly součástí RGB vrstev na filmu. Toto odstraňování vad obrazu je provedeno většinou na úkor detailů a obrazové kresby a má znatelně horší výsledky než při odstranění škrábanců přímo při skenování.

Funkci odstraňování škrábanců necháváme zapnutu u všech skenů (který negativ nebo diapozitiv nemá nějaký, byť malý škrábanec) a její zapnutí je také součástí základní ceny pro skeny.

Na předchozí stránku 

Několikanásobný průchod obrazu

Několikanásobný průchod obrazu při scanování pomáhá programovému vybavení při vyhlazení šumu obrazu způsobeném zrnitostí materiálu. Přechody v jednotlivých plochách pak nevykazují ostrou zrnitost, ale jsou mnohem plynulejší. Tento režim se u skeneru dá vypnout nebo zapnout na 4 nebo 16 průchodů.

V našem případě označuje č.1 - jeden průchod, č.2 - čtyři průchody, č.3 - šestnáct průchodů.

Například označení b3 znamená, že budeme skenovat s maximálním rozlišení na formát A4/300 dpi a šestnácti průchody - tedy v maximální kvalitě.

Tato funkce velmi zpomaluje skenování, vřele ji ale doporučujeme použít především u filmů s vyšší citlivostí a při skenování v maximálním rozlišení - v našem případě rozlišení označené jako  b.

Na předchozí stránku 

Používané formáty souborů

Pro uložení obrázků používáme především soubory TIF a JPG.

TIF s LZW kompresí je bezeztrátový formát ukládání obrázku.
+  Můžete ho libovolně otvírat, soubor upravovat a zase ukládat, aniž byste ztratili něco z barevné informace původního souboru.
-  Nevýhodou je velikost souborů, proto se vám jich na jedno CD vejde méně.

JPG formát ukládáme v nejvyšší kvalitě (s nejmenší kompresí)
+  JPG je velmi účinný kompresní formát pro obrázky. Soubory jsou například proti TIF několikanásobně menší. Pokud obrázky nebudete příliš upravovat, je to formát velmi výhodný, použitelný i při ofsetovém tisku.
-  JPG formát používá ztrátovou kompresi, která znamená, že část barevné informace je při uložení nenávratně ztracena. Pokud takový obrázek budete několikanásobně otvírat, upravovat a zase ukládat, může se to projevit na kvalitě.

Na přání jsme schopni uložit fotografie prakticky v libovolném formátu.

Na předchozí stránku 

Používané rozlišení

Pro jednoduchost nabízíme skenování do dvou univerzálních formátů
a: A5+/300dpi - 1815x2726 pixels je rozměr surového skenu před ořezem
b: A4+/300dpi - 2592x3894 pixels je rozměr surového skenu před ořezem
čísla 1, 2, 3 (a1, b3) pak označují počet průchodů skenerem.

Při výběru mějte prosím na paměti, že použít daný datový soubor pro tisk nebo zobrazení v menším rozměru, než na jaký byl naskenován, je jednoduché. Použít tento datový soubor pro větší rozměr fotografie je ovšem velmi problematické a prakticky to není možné bez značné újmy na kvalitě.

Platí, že zmenšovat lze snadno, zvětšovat jen se ztrátou kvality.

Pokud potřebujete skeny v jiném rozlišení, kontaktujte nás na ppress@ingema.net

Na předchozí stránku 
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /www/doc/www.ingema.net/www/in2001/in-vafo2.php:75 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.ingema.net/www/in2001/in-vafo2.php on line 75