Hlavní stránka

Bergama - Pergamon

(17.04.2008)

Bergama leží 100 kilometrů severně od Izmiru, má 55000 obyvatel a nad městem se tyčí ruiny středověkého města Pergamon.

Výlet do Bergamy je nezapomenutelným zážitkem, zvláště pak její akropole. U chodu je zbytek městské brány s částí hradeb, vlevo se nalézají zbytky Pergamské knihovny - po alexandrijské druhé největší. Poté, co Ptolemaiovci přestali vyvážet papyrus, rozšířil se v Pergamu nový materiál na který se psalo. Byl to pergamen. A namísto svitků se začaly používat tzv. kodexy což byl v zásadě předchůdce dnešních knih. Pergamská knihovna prý měla více než 200 tisíc svazků, avšak Marcus Antonius je věnoval Kleopatře jako svatební dar a jako náhradu za alexandrijskou knihovnu, která byla zničena roku 48 př. n. l..

Trajánův chrám z přelomu 1. a 2. století zase zničilo zemětřesení. Cesta vede k divadlu pro 15 tisíc diváků a končí Dionýsovým chrámem. Většina památek Pergamonu byla ale odvezena do Německa, avšak zbývají zříceniny lázní, agory, gymnasia a torza chrámů, zasvěcených různým bohům a bohyním. Červená bazilika, zasvěcená apoštolu Pavlovi, leží pod agorou a náleží k sedmi apokalyptickým kostelům v Malé Asii. Trosky působí velkolepým dojmem.

Další významnou pamětihodností jsou zříceniny antického lázeňského střediska. Pověst vypráví o svatyni boha lékařství Asklépia. Historie je starší, lázně tu sloužily už v pátém století před naším letopočtem! Byly několikrát zničeny, ale jejich věhlas způsobil, že některé lázeňské stavby zůstaly neporušeny. Za vstupem do areálu vidíme část brány a Asklépiova chrámu, výška asi dvacet metrů, světlo proudí otvory v kupoli. Vlastní léčebné kúry se odbývaly v podzemí, protože ve starověku věřili, že Bůh sestupuje k nemocnému ve spánku. Teprve potom se pacient dostal k vanám s termální vodou.

Nejvýstavnějšími budovami lázní jsou sloupové síně - jižní stoá, dlouhá 126 metrů, uzavírala západní stranu. Další místa zabíraly inkubační sály, toalety (odděleně pro muže a ženy a splachovací!), v neposlední řadě divadlo. Hry a kultura tvořily součást léčby. Na divadlo navazuje 128 metrů dlouhá severní stoá, z níž zůstalo zachováno 17 sloupů s korintskými hlavicemi. Neopomeneme si prohlédnout sloup se dvěma hady, Svatý pramen a bazén s termální vodou.


 

Alena Šimková
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress