Hlavní stránka

Třikrát Turecko

(03.04.2008)

Na silnici E81 zastavujeme u moderní stavby Ípekler Bergama. Ve dvoře se na otevřeném ohni vaří v pěti kotlích barva na vlnu.

Pouze přírodní barva jako heřmánek, šafrán, kůra, slupky cibule, duběnky, indigo aj. s ledkovou solí pro fixaci barev dodají žádaný odstín. V první místnosti tká asi dvacet žen ve věku 5-85 let koberce podle předlohy na stavech.

V přízemí a v poschodí jsme přišli doslova do kobercového ráje osmi tisíc koberců. V předváděcím sále jsme se dozvěděli vše o kobercích podle kategorií a způsobu vazby: začali kelimy, přešli na hereky, milasy, bergamské, nomádské, pak na palácové, sultánské, pokojové, modlící a koberce-obrazy, tkané na bavlněné osnově hedvábím. Hodnota koberce se posuzuje podle rubové strany, jak souhlasí s lícem, své hraje vzor, kvalita a stálost barvy. Všichni pracovníci společnosti výborně ovládají světové jazyky, hrají si s námi jako kočka s myší při hře na prodej. Voňavým čajem připíjíme na zdraví a porozumění mezi národy.

Turecko je proslulé také zpracováním kůže. Navštívili jsme ateliér, kde nám předvedli vzory kůží, střihy, kvalitní ušití. Vedle v prodejně nabízeli na dva tisíce bund a ošacení nejrůznějších typů a vypracování. Jen si vybrat! Nezbytný jablečný čaj svou vůní připomíná pohostinnost našich nových známých.

Říká se: do třetice všeho dobrého. Průvodce Aličan nás uvádí do výrobny a prodejny onyxů a různých kamenů. Šperky, vázy, misky, těžítka, šachy, zvířátka a další zajímavosti dokumentují mistrnou zručnost v opracování kamenů. I zde nás provází vůně jablečného čaje při rozhodování, který suvenýr bude ten pravý…

Tyrkysové moře smývá na závěr naši únavu. Ve vzpomínkách si vracíme dnešní den. Allaha ismarladik - na shledanou, Turecko!


 

Alena Šimková
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress