Hlavní stránka

Sabah, Borneo - Malajsie

(27.09.2007)

Sabah je dalším malajsijským státem s krásnými písčitými plážemi, chráněnými korálovými útesy. Patří k němu také tři ostrovy před jeho hlavním městem Kota Kinabalu.

Území které kdysi na sultanátech vybojovali rádžové Brookeovi, se nazývá "Pod větrem" neboli závětrné, protože je chráněné nejvyšší horou ostrova Mount Kinabalu (přes 4 100 metrů). V Sabahu žije asi 1,5 milionu obyvatel a v hlavním městě asi desetina. Kota Kinabalu (dříve Jesselton) byl za války zničen a město pak bylo znovu postaveno.Proto nemá ten starý ráz jako například Kuching v Sarawaku. Je zde ale asi nejkrásnější nová mešita s velkou kopulí, několika malými minarety a jedním vysokým. Vše je bohatě zlacené.

Borneo

V zemi jsou nejstarší džungle na světě s rozsáhlou flórou a faunou. Do známého národního parku Kinabalu (2 hodiny autem) jsem se nedostal. Roste tam na 800 druhů orchidejí a žije na 500 druhů ptáků. Hora se dá slézat s přestávkami v několika horských boudách. Na severozápadě je ještě velké město Sandak a blízko něj pak největší gorilí rezervace na světě.

Labuan - Malajsie

Malajsijské federální teritorium Labuan dříve patřilo Sabahu. Je to klidný ostrov, 138 km jihozápadně od Kota Kinabalu. Od pevniny Bornea je oddělen 8 km širokým průlivem. Labuan jediným freeportem v Malajsii a dostanou se tam i safíry a jiné drahé kameny.


 

Miroslav Šnejdar
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress