Hlavní stránka

Na ostrovech kolem datové hranice-1

(16.01.2007)

Jsme zvyklí počítat hodiny našich dnů v Evropě podle středoevropského času, který o jednu hodinu (v létě smluvně o dvě) předchází světový čas - GMT (Greenwich Mean Time), jenž ukazují hodiny na hvězdárně Greenwich v Londýně. Ta hodinová odchylka je dána rozdílem mezi střední Evropou a Londýnem cca 15 délkových stupňů. Jestliže na každých 15 stupňů zeměpisné délky směrem na východ je přidávána hodina, musí se to někde skokem vyrovnat. A to místo je poblíž 180. poledníku v Tichém oceánu. Pokračujeme-li tady v pohybu směrem k východu, musíme ubrat celý den. A naopak, při letu či plavbě z východu na západ, kdy normálně na každých 15 délkových stupňů se ručičky hodin posunou o hodinu zpět, zde jeden den přidáváme.

Stoosmdesátý poledník jako datová hranice byl stanoven v roce 1845 z toho důvodu, že neprochází přes větší obydlené území nebo stát, kde by jedna část měla ve stejnou hodinu např. neděli a druhá pondělí. (Tím byl také "zrcadlově" ovlivněn i výběr nultého, greenwichského, poledníku, který musí ležet přesně na opačné straně zeměkoule.) Z praktických důvodů se datová linie někde od 180. délkového stupně odchyluje. Je to např. v Beringově úžině mezi Asií a Severní Amerikou, protože jinak by nejvýchodnější Čukotka měla jiné datum než zbytek Ruska. Podobně by 180. poledníkem byla rozdělena ostrovní skupina Fidži.

Před rokem 1995 byla jediným státem světa, jehož území dělila datová hranice, republika Kiribati, stát s nepatrnou plochou pevné země 811 km2, kterou ovšem skládají ostrovy rozložené na ploše okolo 3 milionů kilometrů čtverečních hluboko po obou stranách 180. poledníku. Po úpravě byl celý stát zařazen na západ od datové hranice, která se tím posunula skoro o 30 stupňů východně. Kiribati tak jako první na světě vítá nový rok.

Kiribati

Do Kiribati jsem přiletěl z fosfátového ostrova Nauru přes Marshallovy ostrovy a už z dálky mě vítala veliká laguna se 16 ostrovy, tvořící jádro Gilbertova souostroví. Ostrov Tarawa leží asi uprostřed a na něm je mezinárodní letiště, kde dosedají letadla 7 společností. Blízko je i hlavní město Bairiki, což je vlastně jen trochu větší vesnice. Má ale všechny "republikové" náležitosti, dva hotely a dokonce i malou nemocnici. Mluvil jsem s několika mladíky a ti si stěžovali, že se na ostrově nic neděje; práce je málo, rybolov moc nevynáší a turistů taky moc nejezdí. Na ostrovech rostou jen kokosové palmy a táro, jinak nic a na export jde tudíž jen kopra a ryby. O letiště na ostrově Tarawa, který drželi v r. 1942-44 Japonci, se urputně bojovalo a Američané ztratili v zálivu u ostrůvku Betio přes tisíc vojáků. 

V Kiribati žije dnes něco přes 100 000 obyvatel, v hlavním městě asi 2 500. Jsou to převážně křesťané. Ostrovy jsou jen několik metrů nad hladinou moře a při častých hurikánech dochází k velkým škodám. Karibaťané jsou zkušení námořníci. Pracují perfektně, mluví dobře anglicky, a proto se jich přes 1200 plaví na obchodních lodích po celém světě.

Související články:
Na ostrovech kolem datové hranice - 2
Na ostrovech kolem datové hranice - 3
Na ostrovech kolem datové hranice - 4

 

Miroslav Šnejdar
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress