Hlavní stránka

Curaçao - NA

(04.04.2007)

Vápencové mírně zvlněné Curaçao je největším, nejlidnatějším a hospodářsky nejvýznamnějším ostrovem Nizozemských Antil. Je 65 km dlouhé a 15 km široké. Nachází se mezi ostrovy Aruba a Boniere. Problémem je nedostatek kvalitní půdy a vody (z vegetace ve volné přírodě dominují kaktusy). Hospodářsky využívanou rostlinou je Aloe Vera a pomerančovník, veškeré potraviny s výjimkou ryb se dovážejí z nedaleké Venezuely.

Původní indiánské obyvatelstvo bylo vyhubeno během 16. století. Brzy poté, co si ve třicátých letech 17. století Nizozemci vymohli na Španělsku kontrolu nad zdejším územím, začali sem přijíždět před pronásledováním portugalští a španělští Židé. V roce 1732 postavila kongregace Mikvé Israel-Emanuel nejstarší synagogu na západní polokouli. OSN svým výborem pro světové dědictví ocenilo v roce 1997 hlavní město jako příklad "organického vývoje multikulturní komunity". Curaçao bylo od 17. století plantážnickou kolonií Západoindické společnosti. Dnes lze hovořit pouze o plantážích pomerančovníku, z jehož kůry se vyrábí v různých barevných odstínech i u nás oblíbený likér CURACAO. Vyrábějí se i vyvážejí také doutníky.

Hlavním průmyslovým odvětvím je rafinace ropy (hluboké moře s kolmými břehy bylo ideálním místem pro vybudování přístavišť tankerů, které přivážejí ropu z nedaleké Venezuely), elektronika. Těží se a vyvážejí fosfáty. Významným zdrojem deviz je cestovní ruch.

Hlavní město Willemstad se 150 000 obyvatel leží na jihozápadním pobřeží. Dominuje největší karibský pontonový most a přístav s obrovskými sklady na zboží (kapacita prý dosahuje 100 milionů tun nákladu), jsou zde největší suché doky v Americe. Dováží se surová ropa z venezuelského regionu Zulia od jezera Maracaibo a zde se zpracovává. K návštěvě lze doporučit Muzeum ostrova Curaçao. Severně od města je pevnost Sv. Michala, jižně je mořské akvárium Curaçao a na samém jihu ostrova je podmořský park Curaçao. Město je správním střediskem pro pět ostrovů (viz pět bílých hvězdiček v bleděmodrém poli vlajky) dvou souostroví (Bonaire, Curaçao poblíž Venezuely a St. Eustatius, Saba a jižní části ostrova St. Maarten severozápadně od Svatého Kryštofa).

Curaçao, - ostrov radosti, má několik zvláštností, které jinde nejsou. Nejsou zde tornáda, hurikány, neexistuje rasová diskriminace, náboženské násilí, nežijí zde ani jedovatí pavouci, ani hadi či nebezpečný hmyz, nevyskytují se tropické nemoci, zločinnost je téměř nulová. Vše ideální pro návštěvníky z Ameriky a Evropy.

Podobně jako Aruba má i Curaçao jedno roční období s průměrnou teplotou vzduchu 30 °C a 28 °C vody. Stylové karibské restaurace nabízejí exotické pokrmy a skvělé koktejly. Nevěříte? Přijeďte ochutnat a potvrdit moje slova. Curaçao (čti Kurasao) je nutné vidět a vychutnat, rozhodně stojí za to navštívit tento tropický ráj na 12 rovnoběžce severní šířky a 69 poledníku západní délky.

Curaçao patří k Nizozemským Antilám (De Nederlandse Antillen), jako zámořské autonomní území. Rozloha: 444 km2, počet obyvatel 206 000, hlavním městem Nizozemských Antil je Willemstad. Hlavou státu je nizozemská královna.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress